Vysoké ceny elektriny už dlhé mesiace drvia podnikateľský sektor. Každá minca má však dve strany. Kým firmy trpeli a nakupovali predražený prúd, výrobcovia, ktorí komoditu predávali na voľných trhoch, si vedeli zarobiť. Na ilustráciu, minulý rok stála komodita na trhoch okolo 140 eur za megawatthodinu a na konci tohto augusta sa cena vyšvihla aj cez tisíceurovú hranicu.
O energetickej kríze sme sa v HNtelevízii s expertom Andrejom Hanzelom rozprávali v druhej polovici júla:
Keďže situácia je podobná v celej Európe, na problém si posvietil najprv Brusel. Na začiatku októbra klepla producentom prúdu po prstoch Európska únia. A v úvode minulého týždňa aj naša vláda. Tá schválila špeciálny odvod. Dnes tak v zrýchlenom konaní spravili aj poslanci parlamentu, a to 136 hlasmi.
Odvod predstavuje 90 percent. Týka sa kontraktov od úvodu decembra tohto roka do júna budúceho roka. Strop trhového príjmu chce určiť nariadením v rozpätí od 50 do 250 eur podľa typu zdroja. Zdanené majú byť takmer všetky zdroje. V zozname chýbajú plynové. Prečo je to tak, rezort hospodárstva pre HN nepovedal. Výnimku majú aj výrobcovia do 0,9 megawattu či prečerpávajúce a biometánové stanice. HN už upozornili, že takto získané financie majú byť použité na dotovanie vysokých cien tepla pre domácnosti. Strop na zdraženie tepla v bytoch má vďaka tomu dosia...
Zostáva vám 85% na dočítanie.