Najväčší súčasný geotermálny projekt je v Košiciach. Ten nedávno dostal štatút národného významu. Prečo sa geoterm v Košiciach nevyužíva už roky?
Združenie Geoterm v roku 1998 odvŕtalo tri vrty a v roku 2004 vznikla predbežná dohoda s teplárňou v Košiciach o dodávke tepla z tohto zdroja. Dôvod, prečo geoterm v Košiciach doteraz nebol úspešný, je podľa nás to, že košická tepláreň vyrába okrem tepla aj elektrinu. Práve na nej celkom slušne zarábali, a tak geotermálny zdroj im nedával ekonomický zmysel oproti dotovanej kombinovanej výrobe elektriny a tepla. Tým, že geotermálny zdroj pracuje s nižšími teplotami ako zemný plyn, nemohli by vyrábať dosť elektrickej energie a prichádzali by o tržby za výrobu elektriny. Z ekonomického hľadiska sa ťažko konkurovalo. Teraz je situácia iná. Najmä preto, že Európska únia tlačí, aby sa do systému centrálneho zásobovania teplom dostávali obnoviteľné zdroje. Zároveň do cien vstúpila energetická kríza, stúpajúce ceny emisných kvót, nestabilné ceny fosílnych palív v dôsledku vojny na Ukrajine a bezpečnosť dodávok kvôli odpútaniu sa od ruských fosílnych palív, ktoré sa musia niečím nahradiť. Cez projekt Geoterm Košice vieme garantovať stabilné ceny, takže ceny za teplo v Košiciach by mali byť stabilnejšie ako pri výrobe tepla z plynu.
Čiže tento región bude mať predvídateľnejšie ceny, ako keby ich mal naviazané na uhlie či plyn?
Presne tak. Čím vyšší podiel geotermálnej energie, tým stabilnejšia cena. V praxi to vidíme napríklad v Galante. Vieme, že odberatelia majú lacnejšie a cenovo stabilnejšie teplo.
Samotné náklady na projekt v Košiciach sa rátajú na vyše 87 miliónov eur. Ktorá položka je najdrahšia?
Na našu časť z projektu potrebujeme ešte 25 miliónov eur. U nás sú najväčšia položka vrty, čo tvorí asi 70 až 80 percent ceny. Potom treba vybudovať nadzemnú technológiu, čo je ďalšia veľká časť investície. To sú dve hlavné položky. Doteraz sme do projektu investovali už 17 miliónov eur, bolo to na prvé tri vrty a aktivity spojené s prieskumom a údržbou projektu v chode.
O koľko percent klesne vďaka geotermálnej energii spotreba plynu v Košiciach?
Spotreba plynu pri výkone 30 megawattov geotermu klesne ročne o 20 až 25 miliónov kubíkov. Prepočty na uhlie sme ani nerobili, keďže v Košiciach plánujú s uhlím skončiť skôr, ako spustíme náš projekt. Okrem úspory zemného plynu je zaujímavá aj úspora približne 50-tisíc ton oxidu uhličitého. V Košickom kraji sú v súčasnosti emitované najvyššie emisie oxidu uhličitého na Slovensku.
Zostáva vám 85% na dočítanie.