Téma americkej ekonomiky sa pravidelne objavuje v epicentre prezidentskej kampane. Americkým voličom možno vývoj základných makroekonomických ukazovateľov nič nehovorí, ale každý z nich subjektívne vie, či sa jemu a jeho rodine darí platiť účty a v podnikaní expandovať, alebo, naopak, či jeho biznis chradne. A podľa subjektívnych pocitov posúdi, či bola ekonomika Spojených štátov amerických lepšia pod vedením demokratického prezidenta Joea Bidena alebo bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.
Joe Biden sa kontroverznými vystúpeniami v televízii a na medzinárodnom fóre zdiskreditoval, a tak žezlo kandidatúry demokratickej strany v prezidentských voľbách prevzala viceprezidentka Kamala Harrisová. No všeobecne je vnímaná ako kandidátka kontinuity.
Tá je presvedčená o tom, že podľa mnohých ukazovateľov je americká ekonomika najsilnejšia na svete. V politickom súboji s Donaldom Trumpom stojí na opačnom konci názorového spektra. Republikánsky kandidát a bývalý prezident Trump tvrdí, že za jeho čias v Oválnej pracovni Bieleho domu vytvoril „najlepšiu ekonomiku v dejinách našej krajiny“ a Bidenova a Harrisovej administratíva ju zničila.
Subjektívne hodnotenie prezidentských kandidátov je jedna vec, no v tomto texte sa pozrieme na vývoj kľúčových ukazovateľov americkej ekonomiky a porovnáme hospodárske výsledky v oboch prezidentských obdobiach, za Donalda Trumpa aj za Joea Bidena.
Hospodársky rast USA
Hoci vplyv pandémie covidu-19 sťažil porovnávanie, obaja prezidenti si môžu pripísať niekoľko významných hospodárskych úspechov napriek tomu, že mzdy v posledných rokoch len ťažko držali krok s rastom cien. Démon inflácie, ktorý vzišiel z útrob zabudnutia povzbudený šokovým nárastom cien energetických surovín po začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine, drvil Američanov rovnako ako zvyšok vyspelého, rozvíjajúceho sa aj chudobného sveta.
Najprv sa pozrime na hospodársky rast, ktorý sa štandardne meria prostr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.