Dnes začali platiť čínske odvetné clá na dovoz tovaru z USA. Dotkne sa tovaru v ročnom objeme približne 22 miliárd dolárov, pričom hlavný dopad má opatrenie na amerických poľnohospodárov, uviedol portál denníka Financial Times (FT).
Na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump 4. februára najprv desaťpercentné plošné clo, ktoré následne pred týždňom zdvojnásobil.
Čína podľa FT krokom cieli na vidiecke oblasti Spojených štátov, v ktorých si Trump vo voľbách pripísal významné zisky. Odvetné clá zahŕňajú desaťpercentný dovozný poplatok na sójové bôby, ktoré sú jedným z najvýznamnejších exportných artiklov USA do Číny. Za rok sa vyvezú sójové bôby v za 12 miliárd dolárov.
Popri sóji čelí pätnásťpercentnému poplatku tiež americké bravčové mäso, ovocie, zelenina alebo mliečne výrobky. Clá na bavlnu, kuracie mäso a kukuricu sú ešte vyššie a dosahujú 15 percent.
Opatrenia znamenajú, že väčšina amerického poľnohospodárskeho vývozu do Číny je teraz zaťažená dodatočnými nákladmi, čo oslabuje konkurencieschopnosť týchto výrobkov na čínskom trhu, poznamenal FT.
Podľa analytikov japonskej banky Nomura sa desaťpercentné clo vzťahuje približne na 19 miliárd dolárov amerického dovozu do Číny, zatiaľ čo ďalšie tri miliardy dolárov podliehajú 15-percentnému dovoznému poplatku.
Okrem toho Peking minulý týždeň pozastavil všetok dovoz amerického dreva. Ako dôvod uviedol obavy zo zavlečenia škodcov. Spojené štáty do Číny ročne exportujú drevo v hodnote približne 850 miliónov dolárov.
Spojené štáty 3. marca zaviedli 25-percentné clá na dovoz tovaru z Kanady a Mexika a zároveň na 20 percent zdvojnásobili dodatočné dovozné clá Číne.
Ide o troch najväčších obchodných partnerov USA. Kým z ciel na dovoz z Kanady a Mexika Trump na mesiac vyňal všetok tovar spĺňajúci podmienky dohody o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou (USMCA), na prirážke na dovoz z Číny sa zatiaľ nič nezmenilo.
Američania obvinili Čínu, že vyváža prísady používané na výrobu opioidu fentanyl. Čína obvinenia odmietla tvrdí, že ju USA vydierajú.