Vysokopostavení americkí diplomati pricestovali do Sýrie, prvýkrát od zvrhnutia režimu Bašára Asada, aby rokovali s novými vládcami krajiny. Uviedli to dnes tlačové agentúry s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničia.
Nové vedenie Sýrie ovládajú islamisti, pripomenula agentúra AFP a dodala, že Američania vyslali do Damasku prvú oficiálnu diplomatickú misiu od vypuknutia krvavej občianskej vojny v Sýrii v roku 2011. Cieľom terajšej misie je podľa amerického ministerstva zahraničia povzbudiť nových lídrov krajiny k jednote a k rešpektovaniu práv menšín po 13 rokoch občianskej vojny.
Na rokovaní v jednom z veľkých hotelov v Damasku, kde teraz sídli víťazná povstalecká koalícia na čele s islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) americká delegácia prišla podľa agentúr v konvoji terénnych vozidiel s jordánskymi poznávacími značkami a americkými vlajkami.
Na programe má podľa AFP rokovania s vodcom HTS a faktickým vládcom Sýrie Ahmadom Šarom. HTS, ktorej predchodkyňa bola označovaná za sýrsku odnož siete al-Kájda, pritom figuruje na americkom zozname teroristických organizácií. Po zvrhnutí Asadovho režimu však Šara uviedol, že sa menšiny ani Západ nemajú čoho obávať.
V delegácii je námestníčka amerického ministra zahraničia pre Blízky východ Barbara Leafová či špecialista na arabský svet a niekdajší osobitný splnomocnenec pre Sýriu Daniel Rubinstein.
V Damasku je tiež prezidentský splnomocnenec pre oslobodenie rukojemníkov Roger Carstens, zhromažďujúci stopy po Američanoch zmiznutých v Sýrii, napríklad novinárovi Austinovi Ticeovi, ktorý bol unesený v auguste 2012.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) budúci týždeň vyšle do Sýrie malý tím ľudskoprávnych expertov, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu úradu. Ten zároveň doplnil, že za Asada títo odborníci OSN do Sýrie mali vstup zakázaný a situáciu monitorovali z diaľky.
Uviedol, že tím pomôže zabezpečiť, aby odovzdanie moci bolo "inkluzívne a v súlade s medzinárodným právom". Iný vyšetrovací orgán OSN dúfa, že vyšle tím do Sýrie, aby zaistil dôkazy, ktoré by mohli usvedčiť vrcholných predstaviteľov bývalej vlády.
Režim prezidenta Asada sa zrútil 8. decembra po tom, ako povstalci z islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci novembra začali proti vládnym vojskám ofenzívu.
Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971. Bašár Asad ušiel do Moskvy. Minulý týždeň bola v krajine zriadená prechodná vláda pod vedením HTS.