Ženy, ktoré utiekli pred občianskou vojnou v Sudáne, čelia v susednej Líbyi sexuálnym útokom a zneužívaniu, upozornila britská BBC. Mnohé sa tam pritom aj s rodinami presunuli z Egypta, kde čelili diskriminácii. Verili, že v Líbyi ich čaká nový život, ktorý im sľubovali aj pašeráci.
"Zažívame tu teror," povedala sudánska žena Lajlá, ktorá si neželala uviesť svoje pravé meno. Jej rodina utiekla z Omdurmánu, ležiaceho neďaleko metropoly Chartúmu. So svojimi najbližšími našla útočisko najprv v Egypte, tam ale rovnako ako iní Sudánci čelila násilným útokom a diskriminácii zo strany miestnych obyvateľov.
Po tom, čo im pašeráci nasľubovali lepší život v Líbyi, zaplatili 350 dolárov za prechod do tejto krajiny. Len čo ale prekročili hranicu, pašeráci si ich vzali ako rukojemníkov, bili ich a požadovali ďalšie financie. "Môj syn potreboval ošetrenie, ako ho opakovane bili do tváre," vypovedala žena.
Po troch dňoch ich bez udania dôvodu prepustili. Ale ich život sa nezlepšil. Lajlin manžel zmizol po tom, čo jedného dňa odišiel z ich prenajatého bytu hľadať prácu. Jej 19-ročnú dcéru znásilnil muž, ktorého Lajlá spoznala v práci. Vyhrážal sa, že znásilní aj jej mladšiu dcéru, ak pôjdu úradom trestný čin nahlásiť.
Pred občianskou vojnou v Sudáne, ktorá vypukla v apríli 2023 už utieklo viac ako 12 miliónov ľudí. Ozbrojený konflikt v krajine potom spôsobil jednu z najväčších humanitárnych kríz na svete. V Líbyi teraz žije viac ako 210-tisíc Sudáncov, uvádza Agentúra OSN pre utečencov.
Salmá, ďalšia Sudánka v Líbyi opisuje svoju situáciu podobne. Hovorí o nej ako o "živom pekle". Ju a jej rodinu držali pašeráci dva mesiace v sklade, kde ju s deťmi oddelili od manžela. Kvôli útokom a násiliu, ktoré zažili, začala jej dcéra trpieť nekontrolovaným únikom moču. "Brali ma do ´znásilňovacej´ miestnosti, zakaždým s inými mužmi. Porodila som jednému z nich dieťa. Niekedy si želám, aby sme všetci zomreli spoločne, "povedala BBC Salmá.
O zneužívaní migrantov, ktorí pochádzajú aj z iných afrických štátov, v Líbyi existujú početné správy. Ide o dôležitú tranzitnú krajinu, cez ktorú sa migranti vydávajú do Európy. Sexuálne zneužívanie sa podľa neziskovej organizácie Líbya Crimes Watch odohráva aj v štátnych migračných zariadeniach.
Krajina nepodpísala Ženevský dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951 a na utečencov a záujemcov o azyl tak miestne úrady pozerajú ako na "nelegálnych migrantov". Lajlá ani Salmá svoju budúcnosť v Európe ale neplánujú, píše BBC.