Ceny ropy v pondelok ráno klesli vďaka očakávaniam, že dohoda o prímerí medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla viesť k uvoľneniu sankcií a zvýšeniu dodávok ruskej ropy na svetové trhy. Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v pondelok o 7.32 h SEČ predával po 68,27 USD (63,06 eura). To bolo o jeden cent alebo 0,01 percenta menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o päť centov alebo 0,07 percenta na 72,11 USD za barel.
Predstavitelia USA a Ukrajiny v nedeľu (23. 3.) v Saudskej Arábii rokovali o čiastočnom prímerí. Prípadná dohoda by zahŕňala ochranu energetických zariadení a kritickej infraštruktúry, ako aj zastavenie bojov v Čiernom mori.
Americko-ukrajinská schôdzka predchádzala rokovaniam medzi delegáciami USA a Ruska, ktoré sú naplánované v saudskoarabskej metropole Rijád na pondelok.
V piatok (21. 3.) oba referenčné kontrakty zaznamenali druhý týždňový nárast po sebe, keďže sprísnené sankcie USA zamerané na vývoz ropy z Iránu a najnovšie plány ropného zoskupenia OPEC+ na čiastočné obmedzenie ťažby podporili očakávania nižších dodávok ropy na trh.
01 - Modified: 2025-03-30 10:03:00 - Feat.: - Title: Ceny ropy v piatok klesli, ale za celý týždeň sa zvýšili
02 - Modified: 2025-03-30 05:42:00 - Feat.: - Title: Rusko zasiahlo vojenskú nemocnicu v Charkove, útok si vyžiadal dve obete
03 - Modified: 2025-03-29 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Čo ak Putinovi uznajú zisky na Ukrajine? Do ohrozenia sa dostanú mnohé krajiny
04 - Modified: 2025-03-29 21:26:12 - Feat.: - Title: Ruský útok zasiahol vojenskú nemocnicu v Charkove, uviedla ukrajinská armáda. Budova je poškodená
05 - Modified: 2025-03-29 20:12:21 - Feat.: - Title: Rusko nereaguje na americký návrh prímeria, malo by byť donútené reálnym tlakom, tvrdí Zelenskyj