TASR - Martin Baumann

Slováci podali v zápase s Kanadou skvelý výkon. Po prestrelke však nakoniec podľahli

13.05.2019, 19:15
Slovenskí hokejisti sa na domácom šampionáte postavili favoritom z Kanady.

​Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom treťom zápase A-skupiny domácich majstrovstiev sveta v Košiciach s Kanadou 5:6. Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú v priebežnej tabuľke 3 body a patrí im 5. priečka.

Slovákom vyšiel výborne vstup do zápasu, keď si vypracovali dvojgólový náskok. Zámorskí hráči dokázali vyrovnať, no potom slovenskí hokejisti opäť ušli súperovi na rozdiel dvoch gólov. Kanaďania však otočili výsledok, no Matúš Sukeľ, autor dvoch gólov v zápase opäť vyrovnal.

Spolu so Sukeľom dvakrát skóroval aj Adam Liška. O osude zápasu napokon rozhodol sekundu pred koncom v presilovej hre Mark Stone.

Slováci majú v utorok voľný deň, v stredu 15. mája o 20.15 h ich čaká štvrtý duel s Nemeckom. Kanaďania si užijú ešte o jeden deň voľna navyše, vo štvrtok 16. mája si zmerajú sily s Francúzskom (16.15).

Rýchle tempo od začiatku

Diváci videli od začiatku svižný zápas s prvou šancou na strane Kanady. Strome však v dobrej pozícii mieril iba do Rybára. Od tej chvíle však boli Slováci aktívnejší a prišli ich prvé veľké šance. Najskôr Daňo z pravej strany mieril iba do Murraya a hneď po ňom mal ďalšiu výbornú možnosť Hudáček.

Aj v tomto prípade podržal Kanadu brankár. No už o pár sekúnd neskôr ťažil z dôrazu pred bránkou Matúš Sukeľ a otvoril skóre duelu - 1:0. O 64 sekúnd neskôr burácala zaplnená Steel aréna opäť, Mário Lunter opäť vďaka dôrazu pred bránkou pridal druhý gól.

Kanaďania prvýkrát vyrovnali

Kanaďania znervózneli, vyústilo to do prvej šarvátky v zápase, ktorá sa odohrala po zbytočnom ataku Stonea na Rybára. Rezultovala z toho presilová hra Slovenska, ktorá nebola úspešná. V 17. minúte vyšla zámorským hráčom rýchla kombinácia, po ktorej Anthony Mantha znížil na 1:2.

Šancu na vyrovnanie mal potom Marchessault v presilovke, ale Rybárov zákrok mu gólovú radosť znemožnil. Kanada sa však vyrovnania dočkala o pár sekúnd neskôr, skóre prvej tretiny stanovil bombou od modrej čiary Shea Theodore.

Gólová prestrelka

Na začiatku druhej tretiny dohrávali Slováci presilovú hru, pričom minútu mali o dvoch hráčov naviac. Gól však padol pri hre 5 na 4, keď Nagyova strela zapadla do bránky. Z trestu Seversona zostávalo do konca už len 5 sekúnd. Kanaďania potom zvýšili aktivitu, ale Slováci súperovi korčuliarsky stíhali a v 26. minúte Adam Liška dorazil strelu Buca za chrbát Murrayho po štvrtý raz.

Skvelý hokej pokračoval, o dve minúty neskôr Marchessault prestrelil Rybára a zápas opäť dostal ďalšie "grády". Kanaďanom netrvalo dlho aby opäť vyrovnali, o 102 sekúnd nadviazal na ich tretí gól Anthony Cirelli - 4:4.

Skvelé ofenzívne divadlo dostalo ďalšiu zápletku v 33. minúte, keď Tomáš Tatar doklepol puk do siete, ale arbitri ho po preskúmaní neuznali pre faul na brankára. O štyri minúty neskôr však Troy Stecher prekonal Rybára a Kanada po prvý raz v zápase viedla. Po tomto góle poslali tréneri do bránky Mareka Čiliaka.

Vyrovnaný záver

V treťom dejstve sa už nehralo v takom tempe ako v prvých dvoch tretinách, Kanaďania mali v úvode puk častejšie na hokejkách a pohodlne kontrolovali svoj náskok. Desať minút pred koncom však Sekera vymyslel akciu, nakorčuľoval si pred bránku, ale finálnu prihrávku na Tatara Kanaďania prečítali. Ramsayho zverencov to však prebralo z miernej letargie a v 52. minúte Sukeľ svojim druhým gólom v zápase vyrovnal. Slováci chceli rozhodnúť, mali niekoľko sľubných zakončení, ale minútu a 15 sekúnd pred koncom fauloval Černák a Mark Stone v čase 59:59 gólovou strelou zmrazil Steel arénu.

2. zápas A-skupiny:
Slovensko - Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)

Góly: 8. Sukeľ (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc, Lunter), 52. Sukeľ (Marinčin) - 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Stone (Chabot). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Bjork (Švéd.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA), vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Severson /Kan./ 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 7420 divákov.

Slovensko: Rybár (37. Čiliak) - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Fehérváry, Koch, Čajkovský - Pánik, Krištof, Tatar - Nagy, Sukeľ, Studenič - Lantoši, Hudáček, Daňo - Liška, Buc, Lunter - Zigo

Kanada: Murray - Stecher, Chabot, Severson, Nurse, Montour, Theodore, Fabbro - Stone, Strome, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph Henrique, Jost - Dubois

Online prenos: Slovensko - Kanada 22:48 A je koniec. S Kanadou sme nakoniec prehrali 5:6. 22:47 Čaká sa na upratanie ľadovej plochy, ktorú zaplnili fľaše. 22:44 Slováci na kolenách Na ľad lietajú ďalšie fľaše.  22:44 5:6 Mark Stone zavesil gól 1.8 sekundy pred koncom.  22:43 Marčesó to skúsil ako proti Fínom, Čiliak bol proti.  Ešte 42.6 sekundy.  22:41 Kanada si berie oddychový čas Chcú nás rozobrať. Majú na to pol minúty na lavičke a potom 76 sekúnd do konca 3. tretiny.  22:41 Oslabenie Rozhodca vylučuje Černáka. Čo zrobil?  MInúta a 14 sekúnd do konca.  22:40 Aj Lantoši skúsil, ani jemu nevyšlo. Ale pokus to bol súci.  Minúta a pol od bodu.  22:39 Dve minúty do konca 22:38 Pánik mohol rozhodnúť Alebo nás aspoň poslať do vedenia. Murray tasil semafor.  22:36 Je po presilovke Buc nahodil gólmanovi do náručia, prerušená hra 223 sekúnd pred koncom.  22:35 Ešte sme neboli v útočnej tretine 22:34 Teraz to príde To nie ja, to Steel Aréna  22:33 Budeme hrať presilovku Útočnú aktivitu prvého útoku narušil až podlý zákrok Kanaďana.  Pôjde si ho pekne odsedieť. 5:49 do konca, 2:00 z toho budeme mať výhodu.  Sedí Mantha.  22:29 Päť gólov Kanade Päť gólov sme ešte nikdy žiadnej Kanade na MS nestrelili.  Toto je prvýkrát.  22:28 5:5 Nagy Je to tam! Ďalší dobrý útok a ďalšia dorážka, čo padla do bránky.  Tentokrát od Laca Nagya, ten stál na bránkovisku.  22:27 Prvý útok zatlačil Kanaďanov a zobudil divákov.  Žeby sme to ešte skúsili vyrovnať?  22:25 Desať minút do konca Lantoši skúsil, nevyšlo.  22:23 Černák v dobrej šanci nestrelil do čierneho. Ani do bieleho. Netrafil bránku.  22:22 Hrá sa 4 na 4. Nič pre Andreja Bičana.  22:21 Obojstranné vylúčenie Liška a jeden z Kanadanov si pôjdu posedieť.  22:19 Hrá sa dlho bez prerušenia Na ľade sa už vystriedali asi všeci hráči.  22:12 Aj Čiliak si chytil puk Stone si vymenil puk so Stromom a strieľal z nebezpečnej pozície. Našťastie na nášho brankára.  22:10 Tretinu začal Laco Nagy typickou strelou, ktorú zastavilo telo kanadského brankára.  22:09 Hrá sa 3. tretina Keby nebola dnes posledná, bol by to úspech.  22:08 Rozhodcov privítal piskot Diváci nezabudli na neuznaný gól v druhej tretine.  21:54 Koniec druhej tretiny Divoká perióda to bola. 2:3 sa skončila, mohla aj opačne, keby nám boli uznali gól.  21:52 Potrebujeme prestávku Najviac hokejisti na ľade. Ale aj mne by sa zišla. Ak viete, čo mám na mysli.  21:50 Prehrávame Kanaďania stihli nahodiť puk na brankára a jeden z nich ho dotlačil do bránky. Prehrávme 4:5  Za Rybára padol piaty puk, brankári v našej bránke sa vymenili. Prichádza Marek Čiliak.  21:46 Sekera s Murraym si dali repete.  Štyri minúty do konca druhej tretiny. Štyri - štyri.  21:41 Šanca Tatara Tomáš mohol pomstiť krivdu, sám šiel na Murrayho. Nedal, veľká škoda.  21:41 Stále 4:4 21:40 Čože? Neuznaný gól. Niekto hodil na ľad fľašu. To sa nerobí, priatelia.  21:39 Trvá im to voľajako pridlho. To smrdí.  21:38 Opakovačku si pozeráme na počítači, Pánik do brankára asi narazil. Či to bude stačiť na odvolanie gólu, uvidíme o chvíľu.  21:37 Ide sa telefonovať Kanaďania skúsili protestovali, znova sa bude gól preskúmavať. Rozhodcovia už telefonujú.  Co skúšaš? To si nezvykaj! asi viete, aká hláška mi napadla.  21:36 5:4 Tatar Po dlhom striedaní poslal Marinčin puk Tatarovi a individuálna akcia krídelníka Montrealu sa skončila gólom.  Päť gólov Kanade, o tom budeme hovoriť deťom našich detí.  Ak vyhráme.  21:32 Zaútočilo aj Slovensko Čajkovského strelu ale nikto do bránky nesklepol.  21:31 Znova sme sa bránili, strela od obrancu ale skončila na našom brankárovi.  21:29 4:4 Cirelli Prvý útok bol celé striedanie pod tlakom. Cirelli nakoniec dostal puk za Rybára.  Osem gólov za 29 minút. Neuveriteľné.  21:28 Studenič vybojoval puk, Sekera ho poslal do lapačky Murrayho.  Kedy naposledy Slovensko strelilo Kanade 4 góly? Muselo to byť dosť dávno.  21:25 Sedem gólov a ešte ani neubehla polovica zápasu.  21:24 4:3 Marchessault Jonathan Marchessault našiel priestor pod betónom Patrika Rybára a v presilovke znížil.  Brániť oslabenia sa na turnaji veľmi nedarí. Dnes sa nepodarilo ani jedno. Radšej sa zdržať vylúčení, chalani.  21:23 Ďalší Kanaďan dohral súboj na tenkej hrane zákona.   21:22 Tatar vylúčený Keď sme v rozlete, pribrzdí vylúčenie Tatara. Nepočul som, čo zrobil, ale dostal za to dvojku. Na trestnej.  21:21 Borci z NHL si dnes nevedia poradiť s našou checking line.  V Košiciach už nikto nič negarantuje.  21:21 4:2 Jaroš vysunul útočníkov zo štvrtej lajny do útoku a oni ZNOVA DALI GÓL.  Opäť vyhrávame o dva góly nad Kanadou. Opäť sa tancuje na Zimnom štadióne prvého Slováka v československej reprezentácii.  Liška je už dvojgólový. Prihrával Buc.  21:19 Rugbyový mlyn na našom bránkovisku.  Puk ležal pri našom brankárovi. Cirelli sa ho snažil za každú cenu dotlačiť za čiaru. Postupne naňho naskákali zo štyria hráči.  Bránku musia opraviť, diváci si zakričali a vhadzovať sa bude v našej obrannej tretine.  21:16 Rybár vychytal Manthu Kanaďan bol v nájazde, vyrážačka Rybára bola proti.  A štadión skanduje jeho meno.  21:14 Strelcom Daňo 21:14 3:2 Góóól Využitá presilovka! Strieľanú prihrávku Nagya tečoval ktosi do bránky.  Opäť vyhrávame, opäť je Steel Aréna na nohách.  21:13 Pánik v superšanci Stál sám pred Murraym, nezasunul puk za kanadského brankára. Súperi sú už štyria.  21:12 Hráme 2. tretinu 21:10 Hráči prichádzajú na ľad O chvíľočku sa začne druhá tretina. Slovensko bude mať minútu výhodu presilovku o dvoch hráčov.  Najlepšie by bolo skrátiť ju gólom.  21:08 Témou prestávky na novinárskej tribúne bola hra Kanady. Javorové listy pritvrdili keď prehrávali o dva góly, podľa niektorých sú už za hranicou únosnosti.  20:56 Koniec prvej tretiny 2:2  20:55 Ďalšie vylúčenie Päť sekúnd pred koncom ide na hanbu ďalší Kanaďan. Severson narazil Hudáčka.  Druhú tretinu začneme minútovou presilovkou 5 proti 3.  20:53 Presilovka Najprv Šved nevidzel faul na Daňa, teraz prísne vylučuje Cirelliho za držanie.  Nevydržal som s vtipom ani do konca prvej tretiny.  20:51 2:2 Vyrovnané Shea Theodore strelou od modrej prestrelil všetkých a žiaľ aj Patrika Rybára.  Oslabenie sme nevydržali ubrániť až do konca.  V Steel Aréne sa prudko ochladilo.  20:49 Stone netrafil prázdnu bránku, vyhodili sme.  Vyrovnanie viselo na vlásku. Alebo v lufte.  20:48 Po šiestich sekundách nastavil kožu v lapačke Rybár puku, ktorý švihol na jeho bránku Marchessault.  20:47 Oslabenie Pred koncom tretiny ešte jedno oslabenie. Christián Jaroš si posedí verme dve miúty za sekanie.  20:46 2:1 Mantha Rýchly protiútok zakončil Mantha presnou strelou a znížil. Útočník Detroitu strelil svoj tretí gól na turnaji.  20:45 Slováci sú v prvej tretine pri puku bližšie ako súper, hrajú do tela a príkladne sa vracajú do obrany.  Dobre sa na to zatiaľ pozerá.  20:43 Hra sa trochu upokojila 20:39 Presilovku sme napriek šanciam nevyužili.  20:37 Presilovka Po ruvačke za bránkou Slovenska sú vylúčení Pánik a Turris, Kanaďana ale dostal o jeden trest navyše.  Lantoši takmer strelil tretí gól.  20:33 Štvrý útok Kanady chcel znížiť, nepodarilo sa.  20:32 Úvod ako z veľkej knihy, ako z rozprávky, ako z najlepšieho sna.  Ešte jeden, kričí nenásytné košické publikum.  20:31 2:0 Liška Štvrtý útok krásnou kombináciou vyšachoval Kanaďanov, ktorí prepadli. Vyhrávame o dva, slovom 2 góly!  20:30 Bol to gól, aké Slovensko zvyklo skôr dostávať. Dôraz pred bránkou nebýval silnou stránkou útočníkov v posledných rokoch.  20:28 1:0 Sukeľ Druhý útok si získal útočné pásmo, Sekera vystrelil od modrej čiary a útočníci puk dotlačili za brankára Kanady.  Vyhrávame! Vy-hrá-va-me!  20:26 Šarvátka Po strele Lišku sa strhla trma-vrma. Lunter s Bucom sa šli pobic pred Murrayho. Rozhodcovia ich upokojili.  Diváci kričia My sme tu doma. V Košiciach sa v podobných situáciách na ligových zápasoch šťavnatejšie kričiavalo.  20:24 Prvé šance Daňo v nájazde minul, po ňom neprestrelil Murrayho ani Hudáček. Tretí útok je na začiatku aktívny.  20:23 Počuli sme betón Rybárov Naozaj, strela Stroma tak zahučala, že ju bolo počuť krížom cez celé ihrisko.  20:21 My chceme gól Divákom sa nepáči, že sme žiaden za necelé štyri minúty nestrelili.  20:20 Kanaďan Fabro sa zranil. Siedmy obranca utrpel úraz pri mantineli, rozhodcovia nevylučujú. Muselo to byť od puku, odchádza s uterákom na tvári do kabíny.  Diváci mu zatlieskali.  20:19 Prvá strela našich Hudáček, ktorý nastúpil v treťom útoku s Lantošim a Daňom, len tesne minul bližšiu žrď Murrayho bránky. Strieľal z uhla, ale aj tak.  20:17 Prví vyleteli do útoko Kanaďania. Chabot v dobrej pozícii netrafil bránku.  20:15 Hráme! 20:14 Pískajú Švéd a Rakúšan Otrepaný fór so Švédom príde podľa mňa v siedmej minúte druhej tretiny. Najneskôr  20:13 Drahé lístky Podľa informácií očitých svedkov sa lístky na zápas pred zápasom predávali za 150 - 200 eur. Dnes ide o určite najdrahší a najvzácnšjeí lístok na Slovensku.  20:11 Jasné, už sa zasa korčuľuje po čerstvom ľade a burcuje divákov. Ako keby bolo treba. Hala hučí po prvýkrát.  20:05 10 minút do zápasu Každú chvíľu príde na ľad Macejko. Zatiaľ prišiel pred každým zápasom  20:01 Kanadská zostava V bránke Murray z Pittsburghu, pred ním štyri päťky korčuliarov z NHL.  20:00 15 minút do prvého buly Rolby už pomaly dokončujú svoju robotu, o chvíľu sa to začne.  19:51 V bránke Rybár Do slovenskej bránky sa znova postaví Patrik Rybár. Veríme, že veľa pukov zo siete loviť nebude.  19:46 Pol hodinka do zápasu A v hľadisku Steel Arény je už viac ľudí, ako keď hrajú ligový zápas miestni hokejisti z VSŽ (HC) Košice.  19:37 A ja taka dzivočka Slovákov na ľade pri rozcvičke víta ľudová pesnička, ktorá ma na youtube vyše 5 miliónov videní.   19:35 Viete prví! Slovensko dnes bude hrať v modrých dresoch a na televízore začne prvú tretinu zľava doprava.  Kanada bude v bielych a pôjde opačným smerom.  19:22 Dnes bez fanzóny Košícký VKV zrušil na dnešný večer fanzónu. Kvôli bezpečnostným rizikám usporiadatelia nič neriskovali a zatvorili ju na 24 hodín. Košičania sa však stretávajú v amfiteátri, ten by mal byť počas zápasu v prevádzke.  Viac sa dočítate v článku z Košíc 19:19 Hodinu pred zápasom sa pomaličky trúsia ľudia na svoje sedadlá. Niektorí už stoja v baroch a pri stánkoch s občerstvením, cesta na štadión musela byť vyčerpávajúca.  19:11 Vitajte Slovensko sa dnes od 20:15 pokúsi bodovať v treťom zápase základnej skupiny A. Súperom národného tímu bude tím Kanady.

>>> Štatistiky hráčov na MS v hokeji 2019 (kanadské bodovanie)