05.09.2017, 18:25

Podpora zateplenia domu sa zvýšila. Štát dá až 8 800 eur

O dotácie na zatepľenie rodinných domov možno žiadať do 31. októbra 2017. Peniaze sú vyčlenené pre 500 záujemcov. Viac si prečítajte v stredu v Hospodárskych novinách.

Podpora zateplenia domu sa zvýšila. Štát dá až 8 800 eur

Na začiatku tretieho kola dotácií na zatepľovanie rodinných domov ministerstvo dopravy a výstavby eviduje zvýšený záujem majiteľov domov o tento druh podpory. Za tri týždne sa registrovalo viac ako sto žiadateľov o poskytnutie štátneho príspevku.

Čierna konkurencia
Je to úspech, najmä ak zoberieme do úvahy, že väčšina majiteľov rodinných domov si ich dáva zatepliť „načierno, bez papierov,“ ale so zľavou až 20 percent, keďže tieto výdavky a príjmy sa nikde v účtovníctve neobjavia. Takže sa z toho neplatí ani DPH. Neprekáža im, že tým strácajú nárok na prípadnú reklamáciu materiálu či práce. Takto sa však vo výdavkoch na zateplenie výrazne približia k sume, ktorú by zaplatili, ak by využili štátnu dotáciu. Ministerstvo ju poskytuje až do výšky 8 800 eur na jeden rodinný dom. Zatepľovanie „bez papierov“ tak znižuje celkový záujem majiteľov domov o služby certifikovaných stavebných firiem, čo je ale podmienka na získanie štátnej dotácie.

Zvýšený záujem
Hlavnou zmenou oproti predchádzajúcim kolám je zvýšenie štátneho príspevku. Pôvodne bol maximálne 6 000 eur, teraz je o 2 800 eur vyšší. Táto maximálna dotácia sa dá dosiahnuť pri celkových nákladoch zateplenia 20 000 eur.

Podporu môžu dostať majitelia rodinným domov, ktorých obytná plocha je až 300 štvorcových metrov. Predtým to bolo o 50 menej. „Zvýšený záujem (oproti predchádzajúcim kolám) je dobrou správou, lebo krátko po spustení tretej výzvy na zatepľovanie ľudia prejavili väčší záujem o podporu, čím chcú znižovať svoje náklady na energie,“ uviedol rezort dopravy a výstavby.

Tretie kolo sa začalo 1. augusta tohto roku. Žiadosti na zateplenie rodinných domov sa môžu podávať do 31. októbra 2017 alebo do naplnenia počtu elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok, ktorý je vyčlenený pre 500 žiadateľov. Dotácia sa dá získať po ukončení zateplenia domu ale aj pred realizáciou takéhoto projektu.

Podrobnosti s príkladmi o výhodnosti získania podpory na zateplenie domu sa dozviete v stredajších Hospodárskych novinách. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.