06.09.2017, 00:00

Dotácie na domy štát málo propaguje

Štátna podpora energetického vylepšenia rodinných domov je pre ich majiteľov z pohľadu združenia Budovy pre budúcnosť motivujúca.

Dotácie na domy štát málo propaguje
Zdroj: Dreamstime

V roku 2016 predstavilo ministerstvo dopravy a výstavby program podpory obnovy rodinných domov. Dotácia sa dá využiť na zateplenie fasády, výmenu okien, zateplenie strechy a vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom. Tento rok pribudla podpora aj na výmenu zdroja kúrenia.

V Česku premyslene
Program analytici často kritizujú ako neúspešný. Negatívne vnímanie vyplýva asi z počiatočného množstva prijatých žiadostí o dotáciu. V súčasnosti prebieha tretia výzva na podávanie žiadostí o poskytnutie príspevku na obnovu rodinného domu. Predchádzajúce dve trvali vždy len jeden mesiac. Za taký krátky čas začalo vypĺňať elektronickú žiadosť o príspevok viac ako 1 200 záujemcov. Nakoniec poštou zaslali (čo je podmienka) len zhruba 200 žiadostí.

Z pohľadu združenia Budovy pre budúcnosť je však program úspešný. Kvôli predstave ho môžeme porovnať s podobnou podporou v Česku. Program obnovy rodinných domov, ktorý je spojený aj s podporou výstavby nových domov a výmenou zdroja tepla, začali v Česku realizovať v roku 2009. Výzva prebiehala kontinuálne celoročne. Počas prvého roku fungovania programu tam ľudia podali 1 132 žiadostí o príspevok na zateplenie.

Ak by aj u nás bola výzva kontinuálna, teda časovo menej obmedzená, dá sa na základe terajšieho záujmu predpokladať, že počet žiadostí o zateplenie rodinných domov by prekročil 500. V rámci rozdielu veľkosti našich krajín by sme asi väčšie množstvo ani nemali očakávať.

Rozdielna propagácia
Ďalším rozdielom medzi českým a slovenským programom je financovanie

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.