06.09.2017, 00:00

Dotácie na domy štát málo propaguje

Štátna podpora energetického vylepšenia rodinných domov je pre ich majiteľov z pohľadu združenia Budovy pre budúcnosť motivujúca.

Dotácie na domy štát málo propaguje
Zdroj: Dreamstime

V roku 2016 predstavilo ministerstvo dopravy a výstavby program podpory obnovy rodinných domov. Dotácia sa dá využiť na zateplenie fasády, výmenu okien, zateplenie strechy a vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom. Tento rok pribudla podpora aj na výmenu zdroja kúrenia.

V Česku premyslene
Program analytici často kritizujú ako neúspešný. Negatívne vnímanie vyplýva asi z počiatočného množstva prijatých žiadostí o dotáciu. V súčasnosti prebieha tretia výzva na podávanie žiadostí o poskytnutie príspevku na obnovu rodinného domu. Predchádzajúce dve trvali vždy len jeden mesiac. Za taký krátky čas začalo vypĺňať elektronickú žiadosť o príspevok viac ako 1 200 záujemcov. Nakoniec poštou zaslali (čo je podmienka) len zhruba 200 žiadostí.

Z pohľadu združenia Budovy pre budúcnosť je však program úspešný. Kvôli predstave ho môžeme porovnať s podobnou podporou v Česku. Program obnovy rodinných domov, ktorý je spojený aj s podporou výstavby nových domov a výmenou zdroja tepla, začali v Česku realizovať v roku 2009. Výzva prebiehala kontinuálne celoročne. Počas prvého roku fungovania programu tam ľudia podali 1 132 žiadostí o príspevok na zateplenie.

Ak by aj u nás bola výzva kontinuálna, teda časovo menej obmedzená, dá sa na základe terajšieho záujmu predpokladať, že počet žiadostí o zateplenie rodinných domov by prekročil 500. V rámci rozdielu veľkosti našich krajín by sme asi väčšie množstvo ani nemali očakávať.

Rozdielna propagácia
Ďalším rozdielom medzi českým a slovenským programom je financovanie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.