26.09.2017, 00:00

Vyúčtovanie energií ošetrite právne

Bez dobre pripravenej nájomnej zmluvy by ste nemali prenajímať ani dávať do prenájmu byt. Vždy v nej ide o dohodu oboch strán, čiže je vhodné dohodnúť si také podmienky, ktoré budú vyhovujúce pre všetkých. Radia vám experti z praxe.

Vyúčtovanie energií ošetrite právne

Radí Milan Ficek, advokát


1. Typy zmlúv
Ktoré typy zmlúv sa najčastejšie vyskytujú pri prenájme?
Okrem všeobecnej základnej nájomnej zmluvy upravenej v Občianskom zákonníku upravujú právne predpisy rôzne osobitné druhy nájomných zmlúv, napríklad nájomnú zmluvu, predmetom ktorej je byt, nebytový priestor, nájom obytných miestností v zariadeniach určených na trvalé bývanie. Ale tiež podnikateľský nájom hnuteľných vecí, nájom poľnohospodárskej pôdy, lesnej pôdy a poľnohospodárskeho podniku, krátkodobý nájom bytu. Hlavným rozlišovacím kritériom jednotlivých rôznych druhov nájomných vzťahov je predmet nájmu.

2. Vzťahy medzi firmami
Aké nájomné vzťahy zvyknú uzatvárať firmy?
Medzi firmami sa najčastejšie uzatvárajú nájomné vzťahy, predmetom ktorých je napríklad nájom nebytových priestorov (takto si zabezpečujú napríklad kancelárske priestory, výstavné priestory, skladové priestory), ale aj celých stavieb. Samozrejme, ten-ktorý nájomný vzťah sa bude vždy odvíjať od predmetu podnikania. Napríklad v prípade dopravných firiem a špeditérskych spoločností bude často využívaná zmluva o nájme dopravného prostriedku, v prípade poľnohospodárskych spoločností zmluva o nájme poľnohospodárskej pôdy, lesnej pôdy či poľnohospodárskeho podniku a podobne. V prípade domácností sú v súčasnosti najčastejšie využívané nájomné zmluvy na byt.

3. Nájom do výdavkov
Väčšinou firmy potrebujú nájomnú zmluvu preto, aby si výdavky na nehnuteľnosť dali do nákladov. Treba to nejako špecifikovať v zmluve, alebo čím sa riadiť?
V praxi je skutočne veľmi časté, že nehnuteľné veci vo vlastníctve spoločníka spoločnosti ako fyzickej osoby prenajíma táto osoba „svojej“ obchodnej spoločnosti s tým, že v tomto priestore bude podnikať. Vtedy uzatvárajú nájomnú zmluvu z hľadiska práva dva úplne odlišné subjekty – fyzická osoba (ako vlastník nehnuteľností) a právnická osoba (napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným, a to aj v prípade, ak jej jediným vlastníkom – spoločníkom a konateľom je vlastník prenajímanej nehnuteľnosti). Z

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.