05.10.2017, 00:00

Penzisti, zorientujte sa vo výhodách

Ako penzista môžete ušetriť pri využívaní rôznych produktov, či už od zdravotných poisťovní, pri cestovaní alebo v banke. Prinášame vám niekoľko otázok a odpovedí expertov z praxe, ako riešiť, aby to bolo pre vás čo najvýhodnejšie.

Penzisti, zorientujte sa vo výhodách
Zdroj: Reuters

Odpovedá Všeobecná zdravotná poisťovňa

1. Benefity poisťovne
Komu sú určené benefity VšZP a aké to sú? 

Výhody sú k dispozícii pre všetkých poistencov poisťovne a môžu ich teda využívať aj seniori. Poisťovňa hradí svojim poistencom nad rámec zákona rôzne nadštandardné preventívne vyšetrenia a očkovania, napríklad tretiu dávku očkovacej látky proti hepatitíde B, A+B, vyšetrenie okultného krvácania v stolici (už poistencom nad 40 rokov v intervale jedenkrát za dva roky ako súčasť preventívnej prehliadky), mužom urologickú prehliadku (raz za 3 roky, už od 40. roku veku), očkovanie proti chrípke, ale aj vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody pri preventívnej prehliadke.
 
2. Pomôcky pre penzistov
Aké sú najčastejšie pomôcky, o ktoré majú dôchodcovia záujem?

K žiadaným pomôckam, ktoré hradí poisťovňa, patria najmä pomôcky pre inkontinenciu ako plienkové nohavičky, plienky či vložky. Ďalej je to obväzový materiál a náplasti, palice, barly, polohovacie postele. Záujem je aj o vaňové držadlá, pomôcky pre diabetikov a načúvadlá. 

Odpovedá poisťovňa Union

3. Služby nad rámec zákona
Čo ponúka poisťovňa Union svojim klientom nad rámec zákona?
Ponúkame napríklad nasledovné benefity. Všetkým poistencov od 45 rokov dávame príspevok 15 eur za jednu zubnú korunku na predné zuby č. 1, 2 a 3 – horné aj dolné, vpravo aj vľavo. Od začiatku roku 2018 budeme poskytovať aj príspevok na dentálnu hygienu 30 eur. Ďalej poskytujeme príspevok 70 eur na test potravinovej intolerancie. Pri operácii bedrového alebo kolenného kĺbu v spolupráci s Clinicou Orthopedicou majú poistenci 100-percentnú zľavu z poplatku za nadštandard.
 
4. Ďalšie výhody
Aké ďalšie výhody môžu poistenci u vás dostať?
Môžu využiť zasielanie pripomienok pre poistencov od 45 rokov adresne na preventívne prehliadky a skríningové vyšetrenia. Výhodou je, že každý poistenec nad 45 rokov dostáva za absolvovanie preventívnych prehliadok vrátane všetkých vyšetrení, zameraných na včasné zistenie vybraných onkologických ochorení, darček.
 
5. Lacnejšie očkovanie
Existuje nejaké zvýhodnenie, ak sa chcem dať očkovať? 

Očkovanie je jedna z foriem prevencie infekčných ochorení – ak majú seniori záujem o nepovinné (odporučené) očkovanie, prispievame im na vakcíny proti: pneumokokovej infekcii, hepatitíde, meningokokovej infekcii, kliešťovej encefalitíde a v plnej výške bez doplatku uhrádzame očkovanie proti chrípke. Ak poistenci nechcú zbytočne užívať antibiotiká, môžu požiadať svojho všeobecného lekára o vyšetrenie CRP, ktoré im uhradí poisťovňa.

Odpovedá poisťovňa Dôvera
 
6. Výhodné kúpeľné pobyty
Majú poistenci Dôvery výhody napríklad pri kúpeľných pobytoch?
Ak pobyt v kúpeľoch odporučí zo zdravotných dôvodov lekár, Dôvera ho kompletne alebo čiastočne preplatí podľa toho, či spadáte do kategórie A (vážne diagnózy) alebo kategórie B (menej vážne diagnózy). Ak plánujete pobyt v kúpeľoch ako prevenciu, bez odporučenia lekára, a teda si ho hradíte sami, môžete využiť výhodné zľavy. Napríklad poistenec Dôvery – samoplatiteľ – má nárok na zľavy na pobyty v týchto kúpeľoch: Bardejov – 10 percent na liečebné pobyty Standard, Classic, Extra a Senior,  Brusno – 10 percent na všetky liečebné, relaxačné a víkendové pobyty, Dudince – 6 percent z pultových cien balíkových pobytov Medical gold, Kováčová – 10 percent na kúpeľný pobyt nad 8 dní (7 nocí) či Lúčky – 15 percent  na liečebný pobyt Premium a Klasik.
 
7. Pobyt so zľavami
V ktorých kúpeľoch ešte poistenec Dôvery ušetrí?   

Ďalšími zariadeniami sú napríklad Nimnica so zľavou 5 percent na víkendové pobyty Mini, Klasik, Plus, ďalej relaxačné pobyty Relax a Relax+, rekondičný pobyt PREVENT a liečebný pobyt MEDICAL. V Novom Smokovci je 13-percentná zľava na všetky pobyty uvedené v cenníku a na webovej stránke kúpeľov.  


Ďalej Sliač – 10 percent na pobyty Klasik, Relax, Ochutnávka kúpeľov, Víkend. Nakoniec ešte Trenčianske Teplice – 5 percent na všetky druhy liečebných a relaxačných pobytov, Vyšné Ružbachy – 10 percent na celoročné liečebné pobyty: Komplexný liečebný pobyt, Liečebný špeciál, Seniorský pobyt a Relaxačný pobyt.
 
8. Preplatenie očkovania
Aké sú úľavy pri očkovaní? 

V plnej miere očkovanie proti chrípke Dôvera preplatí každému poistencovi vždy od októbra do konca februára. Nutné je zájsť za svojím lekárom. Máme aj Program manažmentu chronicky chorých pacientov s cukrovkou – bezplatné objednanie k odborným lekárom a za dodržiavanie liečebného režimu odmena vo forme nálepiek z bonusového programu, ktoré sa dajú vymeniť za zľavy na nákup tovaru v lekárňach Dr.Max.

Odpovedá Ján Lipiansky, predseda Jedno

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.