11.10.2017, 00:00

Ako to „neprekúriť“ s účtom za teplo

Európska komisia chystá novinky. Spotreba tepla sa má zratúvať každý mesiac

Ako to „neprekúriť“ s účtom za teplo
Zdroj: Dreamstime

Aj vy sa sťažujete na chladné a nevykúrené miestnosti svojich bytov? Často sú napojené na centrálne zásobovanie teplom, a preto môže byť začiatok vykurovacej sezóny veľmi pohyblivý. Vykurovacia sezóna sa oficiálne začala 1. septembra, avšak dodávatelia tepla môžu začať vykurovať, ak priemerná denná teplota vzduchu klesla počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 stupňov Celzia.

Priebežne merajte
Ak uvažujete, ako túto zimnú sezónu znížiť náklady na vykurovanie a teplú vodu, ktoré do veľkej miery zaťažujú domáci rozpočet, máte na výber viac možností. Z hľadiska spotreby energií v domácnosti sú tri oblasti, kde je potenciál úspor: vykurovanie, príprava teplej vody a spotreba elektrickej energie. Ako tvrdí Ondrej Šebesta, hovorca Slovenského plynárenského priemyslu, majiteľ nehnuteľnosti si sám môže znížiť spotrebu energie i náklady jednoduchými úkonmi, ako je priebežné sledovanie a meranie spotreby či regulácia vnútornej izbovej teploty. „Pravidelné zapisovanie si stavov meracích zariadení – plynomera, elektromera i vodomera umožňuje priebežné sledovanie vplyvu úsporných opatrení na zníženie spotreby energie. Zároveň budete mať možnosť vypočítať si náklady na energiu,“ radí hovorca.

Mesačné vyúčtovanie
To, ako budete vo vašom byte hospodáriť, sa prejaví aj na ročnom vyúčtovaní nákladov na bývanie. Nové účtovacie obdobie sa podľa Jany Machkovej, riaditeľky spoločnosti Ista Slovakia, začína od 1. januára nasledujúceho roku. „Riadiť sa bude pravidlami, ktoré si vlastníci odsúhlasia najneskôr do 31. decembra. Významnou položkou vo vyúčtovaní je náklad na teplo, ktorý sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov. Vlastníci majú možnosť rozhodnúť a zvážiť, či nastavenie pomeru základnej zložky a spotrebnej zložky je pre ich bytový dom optimálne.“


Nečakane vysokým ročným faktúram by mal byť však onedlho koniec. Európska komisia totiž navrhuje, aby vyúčtovanie za teplo či teplú vodu bolo namiesto ročného mesačné. Každý spotrebiteľ by tak každý mesiac videl, koľko prekúri, chladí či „presprchuje“. Do praxe by opatrenie malo prísť o päť rokov.

Moderné trendy
Na trhu sa v súčasnosti podľa Machkovej čoraz viac využívajú inteligentné riešenia, nové technológie merania, ktoré fungujú na princípe rádiového prenosu dát a umožňujú online monitoring spotreby„Správcovia, ako aj spoločenstvá vlastníkov bytových domov, preferujú rádiové technológie, ktoré umožňujú diaľkový odpočet dát. Odpočty s využitím rádiových vĺn sú presnejšie a zvyšujú komfort užívateľom bytov.“ Rádiový zber cez zbernicu dát dokáže jednoducho a spoľahlivo odčítať 100 percent prístrojov bez vstupu do bytov.

Ako potvrdzuje Maroš Baranec, manažér produktových inovácií pre VSE a innogy Slovensko, v posledných rokoch sa začali stavať nízkoenergetické domy s malou potrebou energie na vykurovanie. V novostavbách podľa Baranca už neprebieha plynofikácia tak rozsiahlo a ľudia sa vracajú k elektrickému vykurovaniu, keďže tepelné straty, a tým aj náklady, nie sú príliš vysoké. Naopak, ľudia v starších domoch zatepľujú a rekonštruujú si domy. A keďže im klesá spotreba, zvažujú, že nahradia lacné palivo – drevo – plynovým vykurovaním.

Mýty verzus realita pri úsporách tepla

Kúrenie tvorí jednu z najvyšších nákladových položiek domácností. Preto je správne poznať niekoľko zásad, ako ho zmeniť na úsporné vykurovanie.  

Mýtus 1
Prekurovanie miestnosti nemá vplyv na to, koľko zaplatíte za kúrenie

Realita:
Ak znížte teplotu v miestnosti o jeden stupeň, usporíte až 6 percent nákladov na vykurovanie. 
V slovenských domácnostiach kúrime na teplotu o 4 stupne vyššiu, ako je európsky štandard. Bežne sa vykuruje na 22 až 24 stupňov, pričom odporúčaná teplota v obytných priestoroch je 20 stupňov Celzia. V západnej Európe užívatelia bytov a domov často aj tých optimálnych 20 stupňov znižujú na 18. Vyššia teplota v interiéroch je podľa spoločnosti Ista Slovakia drahšia, negatívne ovplyvňuje naše zdravie aj životné prostredie.

Tip HN:
Teplotu v miestnostiach udržujte podľa toho, ako sú využívané. Napríklad teplota v spálni má byť nižšia ako teplota v obývacej izbe. Pre kvalitnejší a zdravší spánok sa odporúča teplota asi 18 stupňov. Aj v zime.

Mýtus 2
Nechávate kúriť radiátory do panelu, teplo predsa nemôže uniknúť

Realita: Izolujte výklenky radiátorov. Najjednoduchším riešením je nainštalovať na stenu za radiátormi odrazovú vrstvu. 
V tehlových bytoch sa radiátory montovali dokonca do výklenkov so stenčenou hrúbkou múrov. Šetrilo sa tak miesto v bytoch. No dnes je to problém z hľadiska šetrenia teplom. Časť tepla z radiátorov sa šíri na opačnú stranu, ako do miestnosti, teda priamo do steny za nimi, zväčša do vonkajšej steny budovy, ktorá je zvonku ochladzovaná.

Tip HN:
Vložte do úzkej medzery medzi radiátor a stenu reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti, radí Ondrej Šebesta, hovorca Slovenského plynárenského priemyslu. „Ak je radiátor uložený vo výklenku, hrúbka vonkajšej steny sa tu významne zmenšuje a teplo tadiaľ uniká veľmi rýchlo von. V blízkosti radiátora by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu, napríklad posteľ, skriňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.