10.10.2017, 23:33

10 rád, ako ušetriť na energiách

Už si prikurujete, lebo noci a rána sú chladné? Koľko budete za teplo platiť, však nezávisí len od toho, aká tuhá bude zima. Dôležité je aj to, ako ste sa na ňu pripravili. „Ešte sa dá veľa stihnúť a počas zimy tak ušetriť aj niekoľko desiatok percent tepla a nákladov na jeho výrobu,“ upozorňuje energetický audítor spoločnosti Magna Energia Vladimír Balaj. Odporúča riadiť sa týmito zásadami.  

10 rád, ako ušetriť na energiách
Zdroj: Dreamstime

1. 
Skontrolujte tesnenie okien a dverí
Zle utesnené okná a dvere môžu zvýšiť účty za vykurovanie až o pätinu. Teplo totiž zbytočne uniká do okolia až do tej miery, že niekedy sa dokonca oplatí vymeniť staré okná a dvere za nové. Problémom môže byť aj poškodené alebo opotrebované tesnenie aj na novších oknách a dverách. Preto sa ho oplatí skontrolovať a v prípadne vymeniť. Tesnenia sa dajú bežne kúpiť v obchodoch so stavebninami, pričom nejde o vysokú investíciu. Tá sa tak na úspore energií pomerne rýchlo vráti.

 2.
Namontujte termoventily
Termoventily na radiátoroch dokážu ušetriť vyše 10 percent nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú tak zbytočne zapnuté, napríklad keď si miestnosť vykúrite varením, alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa.

3. 
Pravidelne servisujte kotol
Ak sa kotol často kazí, znižuje sa tým jeho efektivita a vy zbytočne prichádzate o peniaze. Podobne ako pri oknách je niekedy vhodné zvážiť jeho výmenu za nový, efektívnejší. Úspora v závislosti od veku energetickej efektívnosti starého kotla môže výrazne presiahnuť 10 percent nákladov za kúrenie.

4.
Odvzdušnite radiátory
Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zvýšiť náklady až o 10 percent. Preto ich pred vykurovacou sezónou odvzdušnite. Ak bývate v bytovom dome a ešte vám nekúria, naplno otvorte ventily na radiátoroch, aby sa odvzdušnenie dalo urobiť aj centrálne v celom vašom dome.

5. 
Prikúrte si klimatizáciou
Moderné klimatizácie obsahujú tepelné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť predovšetkým počas jarných a jesenných dní.

6. Nezabudnite na servisného technika
Ak kúrite plynom, nemali by ste zabudnúť na revíziu vášho plynového zariadenia. Tým zabezpečíte jeho bezporuchovú prevádzku. Nie náhodou revízie odberných plynových zariadení vyžadujú aj poisťovne. Keď nemáte v prípade poistnej udalosti revíznu správu, poisťovňa nemusí poistku vyplatiť. Vzniknutú škodu teda nepreplatí. Udržiavať plynové rozvody a zariadenia v dobrom technickom stave prikazuje aj zákon o energetike. Preto sa v rodinných domoch a bytoch odporúča urobiť revíziu plynového zariadenia jedenkrát ročne.

7. Údržba potrebuje aj komín
Zďaleka tu nejde o opatrenie navyše, na ktoré si stačí spomenúť raz za niekoľko rokov. Na revíziu komína a jeho čistenie totiž pamätá aj príslušná legislatíva. Podľa platnej vyhlášky termíny závisia od výkonu spotrebiča, jeho typu, ako aj typu komína. Revíziu tak treba vykonať raz za dva až 12 mesiacov.

8. 
Firmy, nastavenie správne rezervovanej kapacity
Podnikatelia, ktorí kúria elektrinou, sa vďaka tomuto kroku vyhnú zbytočným pokutám zo strany distribúcie. Pri stanovení rezervovanej kapacity sa môžete riadiť výkonovými maximami z minulého roka. Výhodou je, že inú hodnotu si môžete nastaviť aj pre každý mesiac či kvartál. Pred zimou je teda vhodné zvážiť zvýšenie reze

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.