28.11.2017, 00:00

„Mäsiar z Bosny“ dožije za mrežami

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu známy ako ICTY vyniesol 22. novembra rozsudok v prípade generála Ratka Mladića.

„Mäsiar z Bosny“ dožije za mrežami
Zdroj: Reuters

Stál za najväčšími zverstvami od konca druhej svetovej vojny. O viac ako 20 rokov neskôr sa niekdajší mocný generál pri vyhlásení rozsudku sťažoval na problémy s vysokým krvným tlakom.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu známy ako ICTY vyniesol 22. novembra rozsudok v prípade generála Ratka Mladića, bývalého vrchného veliteľa armády bosnianskych Srbov. Mäsiar z Bosny, ako Mladića prezývali, bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody. V čase čítania záverečnej časti rozsudku sa už obžalovaný nachádzal vo vedľajšej miestnosti. Zo súdnej siene ho totiž vykázali po tom, čo obvinil sudcov z klamstiev, keď zamietli žiadosť obhajoby, aby bolo vynesenie rozsudku odložené pre údajné problémy Mladića s vysokým krvným tlakom.

Mladić nie je hrdina
Zločiny spáchané Mladićom „patria medzi tie najohavnejšie, aké kedy ľudstvo poznalo“, uviedol predsedajúci sudca Alphons Orie pri vyhlásení rozsudku. Hlavný prokurátor tribunálu Serge Brammertz zdôraznil, že konečný verdikt nie je namierený proti Srbom, ale vinu nesie výlučne Mladić. Odmietol tiež portrét Mladića ako hrdinu, ktorý bránil svoj ľud. „Nič nie je ďalej od pravdy. História si ho bude pamätať pre všetky životy, ktoré zničil,“ dodal Brammertz vo svojom vyjadrení pre médiá. Agentúra AFP cituje aj Mladićovho syna Darka Mladića, ktorý je presvedčený, že „spravodlivosť bola nahradená vojnovou propagandou“. Samotný Mladić svoju vinu vždy popieral.

Šestnásť rokov na úteku
Prvé obvinenie voči Mladićovi vzniesol tribunál už v júli 1995, druhé v novembri toho istého roku. Obvinenia boli priebežné dopĺňané, poslednýkrát v decembri 2011. Pod ochranou prezidenta Slobodana Miloševića a neskôr s pomocou srbskej armády či tajných služieb však Mladić unikal spravodlivosti šestnásť rokov a zadržať sa ho podarilo až 26. mája 2011 v dedine Lazarevo asi 80 kilometrov severne od Belehradu. O päť dní neskôr bol jeden z hlavných symbolov krvavých vojen v bývalej Juhoslávii vydaný do Haagu.

Súdny proces s Mladićom sa začal v máji 2012. Prokurátor a obhajoba predniesli záverečné reči v decembri 2016. Obžaloba Mladića má 11 bodov. Dva sa týkajú genocídy, v ďalších piatich ide o zločiny proti ľudskosti, napríklad perzekúcie, vyhladenie, vraždy či deportácie, a v štyroch bodoch bol Mladić obvinený z vojnových zločinov, napríklad z násilných činov, ktorých hlavným cieľom bolo šírenie teroru, útoky na civilné obyvateľstvo alebo branie rukojemníkov.

Súd napokon uznal Mladića za vinného v desiatich

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.