25.12.2017, 00:00

11 tipov, ako mať teplo v byte počas Vianoc a nemať prievan v peňaženke

Každý jeden stupeň vie zvýšiť náklady za vykurovanie až o 6 percent

11 tipov, ako mať teplo v byte počas Vianoc a nemať prievan v peňaženke
Zdroj: Dreamstime

V predvianočnom čase, plnom príprav na najkrajšie sviatky roka, sa mení spotrebiteľské správanie našich domácností vo využívaní energií. Tým, že väčšinu času trávia ľudia doma, zvyšujú sa ich nároky na spotrebu tepla a teplej vody.

"Jedným z vrcholov vykurovacej sezóny je obdobie Vianoc, kedy počas Štedrého dňa spotrebujeme v domácnostiach až o 93 percent teplej vody viac, ako v bežný pracovný deň, alebo v sobotu. Rovnako rastie aj spotreba tepla na vykurovanie. Tá je vyššia až o 11 percent," hovorí Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

Výrobcovia a dodávatelia tepla sú na zvýšený dopyt po teple a teplej vode pripravení. Aby si odberatelia mohli  vychutnať obdobie vianočných sviatkov pohodlne a v teple, dodávatelia tepla vykonali v lete na systémoch centrálneho zásobovania teplom bežnú údržbu a revízie, prípadne potrebné opravy tepelných zariadení.

S rastúcou spotrebou tepla v domácnostiach počas sviatočného obdobia si mnohí spotrebitelia kladú otázku, ako efektívne vykurovať naše domácnosti a šetriť teplom v nich. Dôležité je uvedomiť si, že každý jeden stupeň vie zvýšiť náklady za vykurovanie až o 6 percent.

Ako znížiť náklady na spotrebu energie v byte?

 • Využívať termostatické ventily
 • Jednotlivé miestnosti vykurovať podľa účelu a potreby
 • Nastaviť termostatickú hlavicu na regulačný stupeň, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu v miestnosti: Obývacie izby, detské izby (21°C), Kuchyňa (20°C). Spálňa (19°C).
 • V miestnostiach, v ktorých sa dlhodobo nezdržiavate a v nočných hodinách vo všetkých miestnostiach znížiť teplotu
 • Nikdy nevypínajte kúrenie úplne. Vykúriť po každodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu, je omnoho nákladnejšie
 • Nezakrývať radiátory (záclonami, závesmi), obmedzuje to prúdenie tepla v byte
 • Správne vetrať (nárazovo 3 až 5 minút)
 • Využívať vznikajúce teplo (pri pečení, varení, žehlení, domácich spotrebičoch) tzv. vnútorné tepelné zisky, môžu pri správnom nastavení termostatickej hlavice ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie
 • Využívať vonkajšie tepelné zisky zo slnka (stiahnuť rolety, žalúzie počas slnečných dní)
 • Správne utesniť okná, vstupné a balkónové dvere, zabraňuje to únikom tepla
 • Sledovať svoju spotrebu, je to prvý krok k dosiahnutiu úspor

Či spotreba tepla počas tohtoročných sviatkov prekoná tú z roku 2012, kedy sme si užili najchladnejšie vianočné sviatky za uplynulých 5 rokov, bude závisieť predovšetkým od počasia.

Zdroj: tlačová správa SZVT

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.