09.07.2018, 00:00

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach.

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy
Zdroj: Pixabay

Delíte sa o nehnuteľnosť s inou osobou a viete sa dohodnúť, kto z vás je skutočným vlastníkom.

Katastrálny odbor už bude môcť odstrániť zápis duplicitného alebo viacnásobného vlastníctva, vraví Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Novela má zrýchliť a skvalitniť registráciu nehnuteľností. Akým spôsobom to bude naplnené?

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach. Zavedie sa osobitná lehota na výmaz záložného práva z doterajších 60 na päť pracovných dní, čo prispeje k rozvoju hypotekárneho trhu, a tým aj k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Skráti sa aj lehota na vykonanie záznamu v prípade, že návrh bude podaný elektronicky prostredníctvom formulára, a to zo 60 na 30 dní.

Rozšíria sa aj dôvody, pre ktoré budú môcť opraviť chybu priamo na katastrálnom odbore?

Áno. Vytvára sa tým priestor na rýchlejšie a efektívnejšie odstraňovanie chýb v katastri. Občania už nebudú nútení obracať sa na súdy s cieľom opravy nesprá

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.