09.07.2018, 00:00

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach.

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy
Zdroj: Pixabay

Delíte sa o nehnuteľnosť s inou osobou a viete sa dohodnúť, kto z vás je skutočným vlastníkom.

Katastrálny odbor už bude môcť odstrániť zápis duplicitného alebo viacnásobného vlastníctva, vraví Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Novela má zrýchliť a skvalitniť registráciu nehnuteľností. Akým spôsobom to bude naplnené?

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach. Zavedie sa osobitná lehota na výmaz záložného práva z doterajších 60 na päť pracovných dní, čo prispeje k rozvoju hypotekárneho trhu, a tým aj k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Skráti sa aj lehota na vykonanie záznamu v prípade, že návrh bude podaný elektronicky prostredníctvom formulára, a to zo 60 na 30 dní.

Rozšíria sa aj dôvody, pre ktoré budú môcť opraviť chybu priamo na katastrálnom odbore?

Áno. Vytvára sa tým priestor na rýchlejšie a efektívnejšie odstraňovanie chýb v katastri. Občania už nebudú nútení obracať sa na súdy s cieľom opravy nesprá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.