09.07.2018, 00:00

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach.

Občania sa už nebudú musieť obracať na súdy
Zdroj: Pixabay

Delíte sa o nehnuteľnosť s inou osobou a viete sa dohodnúť, kto z vás je skutočným vlastníkom.

Katastrálny odbor už bude môcť odstrániť zápis duplicitného alebo viacnásobného vlastníctva, vraví Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Novela má zrýchliť a skvalitniť registráciu nehnuteľností. Akým spôsobom to bude naplnené?

Skrátia sa niektoré lehoty v katastrálnych konaniach. Zavedie sa osobitná lehota na výmaz záložného práva z doterajších 60 na päť pracovných dní, čo prispeje k rozvoju hypotekárneho trhu, a tým aj k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Skráti sa aj lehota na vykonanie záznamu v prípade, že návrh bude podaný elektronicky prostredníctvom formulára, a to zo 60 na 30 dní.

Rozšíria sa aj dôvody, pre ktoré budú môcť opraviť chybu priamo na katastrálnom odbore?

Áno. Vytvára sa tým priestor na rýchlejšie a efektívnejšie odstraňovanie chýb v katastri. Občania už nebudú nútení obracať sa na súdy s cieľom opravy nesprávnych zápisov v katastri. Katastrálny odbor bude môcť odstrániť zápis duplicitného alebo viacnásobného vlastníctva. Má sa tak predísť zbytočným sporom na súde, ktoré môžu byť zdĺhavé a finančne náročné, ak sa účastníci vedia dohodnúť. Toto konanie je na rozdiel od súdneho konania oslobodené od platenia správneho poplatku. Katastrálny odbor bude môcť opraviť chybné údaje zapísané v katastri na základe rozhodnutia o schválení registra obnovenej evidencie pozemkov, ak sa chyba zistila po uplynutí lehoty piatich rokov od zápisu registra obnovenej evidencie pôdy do katastra. Dôvodom na opravu chyby je aj zistenie, že zápis do katastra bol vykonaný, hoci neboli splnené podmienky na jeho vykonanie. Ak teda katastrálny odbor chybný zápis do katastra vykoná, mal by mať aj zákonné oprávnenie toto pochybenie napraviť.

Meniť sa bude aj okruh oprávnených osôb. Mohli by ste špecifikovať, aké oprávnenia bude mať napríklad záložný veriteľ, osoba oprávnená z predkupného práva, vecného bremena, ale aj nájomca, a ako je to v súčasnosti?

Vymedzenie okruhu oprávnených osôb znamená precíznejšiu úpravu ich práv a povinností v rámci úkonov prebiehajúcich na katastri. Napríklad vo vzťahu k nahliadaniu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.