05.04.2021, 14:22

Ján Šebo: Dôchodkový populizmus je časovanou bombou tohto systému

Odchod do penzie čaká každého z nás a každý chce mať po odpracovaných rokoch zaistený dôstojný pravidelný príjem. Systém vyplácania týchto dávok sa však často ukazuje ako nedokonalý a vyžaduje si pozornosť politikov a najmä odborníkov na danú tému. Vyspovedali sme finančného experta Ján Šeba, ktorý pôsobí aj ako docent na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bella.

juraj sebo
Zdroj: archív J.Šeba

Čo si myslíte o aktuálnom fungovaní dôchodkov?​
Náš dôchodkový systém, ktorý využíva tri piliere, je navrhnutý celkom rozumne. Prvý pilier je založený na silnejšej solidarite a priebežnom financovaní, kde pracujúca generácia zo svojich miezd platí poistné a financuje tak dôchodky súčasných dôchodcov. Fondový druhý pilier je založený na pravidelnom sporení časti zaplateného poistného. Tretí pilier je rovnako sporivou schémou, kde sa na sporení podieľa nielen sám sporiteľ, ale aj jeho zamestnávateľ cez pravidelné príspevky. Budujeme IV. pilier, ktorý je výlučne individuálny a postavený na dobrovoľnosti sporenia. Do tohto piliera pribudnú čoskoro aj paneurópske osobné dôchodkové produkty, ktoré sú tiež založené na pravidelnom sporení a investovaní. Zásadné problémy však má prvý pilier, ktorý dáva ľuďom falošné signály o stabilite a schopnosti poskytovať sľúbenú mieru náhrady príjmu.

Akým smerom by sa mala rozvíjať dôchodková reforma?
Prvý pilier by mal nevyhnutne prejsť zásadnou reformou, ktorá zreálni finančné schopnosti Sociálnej poisťovne v oblasti starobných dôchodkov a očakávania pracujúcej gener

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.