V novom občianskom kódexe sa počíta aj so zavedením nových inštitútov vrátane dedičskej zmluvy. HN hovorili s Martinou Lysinovou z advokátskej kancelárie L/R/P advokáti aj o zrieknutí sa majetku.
Spresnili by ste, čo je nové v občianskom kódexe?
Počíta sa s precizovaním pôvodných inštitútov a so zavedením nových, a to dedičskej zmluvy a možnosti zrieknuť sa dedičstva vopred. V prípade dedičskej zmluvy by malo ísť o dvojstranný právny úkon formou notárskej zápisnice, ktorý nemožno jednostranne meniť, ale iba dohodou medzi poručiteľom a budúcim dedičom. K zrieknutiu dedičstva vopred by mohlo dôjsť takisto formou dvojstrannej zmluvy spísanej formou notárskej zápisnice.
Kedy a za akých okolností by si mali ľudia usporiadať dedičstvo ešte za života?
V prvom rade je potrebné povedať, že majetok vrátane pohľadávok a záväzkov sa stáva dedičstvom až momentom smrti poručiteľa, teda vlastníka majetku, oprávneného v prípade pohľadávok a povinného v prípade dlhov. Do momentu smrti môžeme hovoriť iba o potenciálnom dedičstve a formou závetu môžeme vysloviť iba istú túžbu, ako a komu by mal byť majetok po našej smrti odkázaný. Či k vyrovnaniu, ktoré opíšeme v závete, skutočne dôjde, je však otázne.
Prečo? Čo sa môže stať?
Zostáva vám 89% na dočítanie.