Ide o krátke prerušenia napájania alebo výkyvy v sieti, ktoré sa vyskytujú častejšie než dlhodobé výpadky. Hoci trvajú len milisekundy, vedú k vypnutiu citlivých technológií, ktorých opätovné spustenie je finančne náročné. Klasické generátory na fosílne palivá nie sú proti mikrovýpadkom účinné – ochranu poskytujú len záložné zdroje a batériové úložiská. Problém je o to závažnejší, že náklady na výpadky výroby sa za posledných päť rokov zdvojnásobili.
Jeden výpadok ročne
Podľa štatistík Úradu pre reguláciu sieťových odvetí každé odberné miesto na Slovensku zaznamenáva priemerne viac ako jeden výpadok elektriny ročne. Z nej vyplýva, že na každé odberné miesto na Slovensku pripadá v priebehu roka viac ako jeden výpadok elektriny. Najvyšší výskyt je na strednom Slovensku (1,61-krát), nasleduje západné (1,14-krát) a východné Slovensko (0,94-krát).
„To znamená, že firmy majú v zásade istotu, že aspoň raz ročne ich postihne výpadok a spôsobí im obrovské škody. Preto by každá firma mala prijať opatrenia na ochranu pred následkami výpadkov,“ hovorí Vladimír Miškovský, obchodný riaditeľ spoločnosti Fuergy. Mikrovýpadky spôsobujú rôzne poruchy či výkyvy v elektrickej sieti, problémy s vnútornou infraštruktúrou budovy a prírodné vplyvy.
Sú nepredvídateľné a majú závažné následky najmä vo výrobných firmách, kde spôsobujú zastavenie výrobných liniek a straty produkcie. V dátových centrách môžu mikrovýpadky spôsobiť stratu neuložených dát, čo je obzvlášť problematické pre databázy a kritické softvérové aplikácie.
Strata dát
Medzi technológie, ktoré sú najnáchylnejšie na mikrovýpadky, patria servery a dátové centrá, kde je kritická infraštruktúra. Aj krátky výpadok môže spôsobiť značné problémy vrátane straty dát a prerušenia služieb. Ohrozené sú aj systémy kritickej infraštruktúry ako zdravotnícke zariadenia, bezpečnostné systémy a finančné služby, ktoré sú mikrovýpadkami obzvlášť zraniteľné.
Kancelárska technika, do ktorej patria počítače, tlačiarne a sieťové zariadenia, môžu byť ľahko ovplyvnené mikrovýpadkami, čo vedie k strate neuložených dokumentov a prerušeniu práce. Riešením je záložný zdroj alebo batériové úložisko.
Firmy sa tak môžu pred mikrovýpadkami chrániť dvoma spôsobmi, prostredníctvom záložného zdroja UPS, to je klasické riešenie poskytujúce okamžité napájanie pri výpadku, s výdržou 5 až 15 minút podľa kapacity batérie. Druhým spôsobom je batériové úložisko ako modernejšie riešenie, kde časť kapacity slúži ako záložný zdroj, zatiaľ čo zvyšok sa môže využívať na iné účely. S UPS meničom dokáže poskytovať zálohu až jednu hodinu, čo je výrazne dlhšie než pri klasickom UPS.
Návrh riešenia
„Výhoda tohto riešenia je v multifunkčnom využívaní batériového úložiska, ktoré dokáže pokrývať mikrovýpadky a zároveň poskytovať flexibilitu pre elektrickú sieť za finančnú odmenu pre jeho majiteľa. Ideálne je tento systém kombinovať s obnoviteľnými zdrojmi energie. Toto riešenie je vhodné pre firmy, ktoré potrebujú dlhodobejšie zálohovanie a zároveň vedia poskytnúť dostatočnú kapacitu pre služby flexibility. Vtedy totiž dokážu efektívne vykryť vyššie náklady na inštaláciu a pravidelnú údržbu s monitoringom, ktorú toto riešenie vyžaduje,“ hovorí Vladimír Miškovský.
Pri navrhovaní tohto riešenia treba počítať s tým, že vyčlenenie kapacity úložiska znižuje finančný efekt z poskytovania necertifikovaných podporných služieb, a tým predlžuje celkovú návratnosť úložiska. Pred výberom konkrétneho riešenia sa odporúča v prvom rade definovať kritické zariadenia, keďže žiadna firma nepotrebuje napojiť komplet všetky zariadenia na záložný zdroj.
Ďalej vyčísliť náklady na mikrovýpadok. Firma by si mala spočítať, koľko ju stojí hodina prevádzky kritických technológií. To jej pomôže určiť, aký výkon potrebuje zálohovať a na ako dlho. A v neposlednom rade je dôležité zvážiť návratnosť investície.