17.03.2019, 07:00

Ešte v novembri bola Čaputová outsiderkou, nemala ani päť percent. Kedy nastal zlom?

Vývoj preferencií sa začal v prospech Zuzany Čaputovej lámať v priebehu februára 2019.

"Ako prezidentka chcem venovať svoju životnú energiu – a celú váhu prezidentského úradu – tomu, aby nikto z nás nemusel zažívať bezprávie a aroganciu moci." Tieto slová 29. mája 2018 povedala Zuzana Čaputová, keď oznamovala svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Nezapísala sa však medzi favoritov volieb.

A keď približne o pol roka na to - v novembri 2018 - vydala agentúra Focus prieskum, v ktorom dosiahla 4,1 percenta, mohli zapochybovať aj skalní. O štyri mesiace na to Čaputová prevalcovala konkurenciu a v prvom kole získala vyše 40 percent hlasov.

​Vývoj preferencií sa začal v Čaputovej prospech lámať v priebehu februára 2019, pričom už jeho koncom a začiatkom marca bola jasnou favoritkou. 

Ako sa stala neohrozenou favoritkou

Expremiérka Iveta Radičová, ktorá sa pred desiatimi rokmi neúspešne uchádzala o prezidentský post, v HNtelevízii pomenovala, kedy nastal pre Čaputovú zlom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.