17.03.2019, 15:10

Ako volilo 50 najväčších slovenských miest: Čaputová vyhrala všade. Kde Harabin preskočil Šefčoviča? (+grafy)

Pozrite si prehľadné grafy, ktoré ukazujú prevahu Zuzany Čaputovej v mestách.

Ako volilo 50 najväčších slovenských miest: Čaputová vyhrala všade. Kde Harabin preskočil Šefčoviča? (+grafy)
Zdroj: HN/Peter Mayer

Výsledky prvého kola prezidentských volieb, v ktorých jednoznačne triumfovala kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, ukazujú rozdiely medzi tým, ako volia Slováci v mestách v porovnaní s obcami.

V mestách a mestských častiach Čaputovú volilo viac ako 46 percent Slovákov, v obciach len niečo vyše 33 percent. Napriek tomuto rozdielu Čaputová zvíťazila v prvom kole aj v obciach. Maroš Šefčovič, Štefan Harabin aj Marian Kotleba majú oproti celkovým výsledkom v obciach navrch, poradie však ostalo nezmenené.

Ako volilo vaše mesto či obec? Výsledky si pozrite TU

Pri pohľade na výsledky v 50 najväčších slovenských mestách je zaujímavé, že Čaputová zvíťazila úplne všade. Najviac hlasov získala v Pezinku, kde žije a kde dlhé roky viedla spor o skládku.

Úplne jednoznačne dopadol v najväčších mestách súboj o druhé kolo. V 45 mestách by postúpila dvojica Čaputová - Šefčovič. Harabinovi by sa podarilo dostať do finálového kola v Poprade, v Kežmarku a v Snine.

V dvoch mestách s vysokým podielom maďarského obyvateľstva - v Komárne a v Dunajskej Strede - by sa do druhého kola prebojoval Béla Bugár.

V nasledujúcom grafe si pozrite rozdiely vo výsledkoch prezidentských volieb medzi 50-timi najväčšími slovenskými mestami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.