19.03.2019, 18:30

Toto nie sú fyzikálne zákony. Ešte sa môže niečo pokaziť, hovorí o šanciach Čaputovej pred druhým kolom sociológ Slosiarik

  • Aj napriek vysokému náskoku Zuzany Čaputovej pred druhým kolom nemusí byť ešte všetko rozhodnuté.
  • Nejasné zostáva, ako sa zachovajú voliči Mariana Kotlebu a Štefana Harabina.
  • Je možné, že veľká časť z nich sa druhého kola nezúčastní.
  • O šanciach kandidátov pred druhým kolom prezidentských volieb sme sa v HNtelevízii rozprávali so sociológom Martinom Slosiarikom. 

So sociológom a šéfom agentúry Focus Martinom Slosiarikom sme sa v HNtelevízii rozprávali o šanciach prezidentských kandidátov pred druhým kolom volieb, ktoré bude 30. marca 2019.

Slosiarik priznáva, že taký veľký náskok pred druhým kolom ako má Zuzana Čaputová, ešte kandidát nemal. Kandidátka Progresívneho Slovenska však podľa neho ešte nemá nič vyhraté.

"Toto sa neriadi fyzikálnymi zákonami. V kampani by sa mohlo ešte niečo pokaziť," hovorí Slosiarik, že stále sa môže udiať niečo, čo by mohlo voličov Čaputovej odradiť. Sám si však nevie predstaviť, čo by sa muselo stať, aby to voličov Čaputovej demobilizovalo natoľko, že by voľby prehrala.

"Môj pohľad je taký, že ak prídu Čaputovej voliči, tak druhé kolo vyhrá," hovorí sociológ a pripomína, že to, aby Čaputovej voliči prišli je rovnako premenná.

Otázkou pred druhým kolom volieb je aj to, ako sa zachovajú voliči Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, ktorí na seba v prvom kole naviazali 25 percent odovzdaných hlasov.

Slosiarik aj na základe prieskumu, ktorý agentúra Focus vypracovala tesne pred voľbami, hovorí, že väčšina voličov týchto kandidátov v druhom kole voliť nepôjde. 

"Prvýkrát sme v situácii, kedy máme vo voľbách tri veľmi silné bloky. Jeden je vládny blok reprezentovaný Marošom Šefčovičom. Tam sa očakáva, že väčšina voličov príde. Druhý blok je demokratickej opozície, ktorý podporuje Zuzanu Čaputovú, tam je rovnako vysoká pripravenosť prísť k voľbám," hovorí Slosiarik.

Tretím blokom, ktorý je po prvom kole demobilizovaný, sú podľa Slosiarika práve voliči Štefana Harabina a Mariana Kotlebu. "Nepredpokladám, že všetci títo voliči zostanú doma, určite časť príde," dodáva. Podľa neho to však bude pomerne nízka časť voličov.

V celkovej účasti v druhom kole to môže znamenať, že bude nižšia ako v tom prvom. Stále však môže prísť značná časť voličov, ktorí sa prvého kola nezúčastnili. Nakoľko však kandidát antisystému nemá v druhom kole zastúpenie, bude to podľa sociológa nižšie číslo, než bolo pred piatimi rokmi.

Čaputová získala v prvom kole 40,57 percent platných hlasov, Šefčovič na druhom mieste 18,66. Harabin (14,35 percenta) s Kotlebom (10,39 percenta) na seba dokázali naviazať spoločne takmer 25 percent platných hlasov. Účasť dosiahla 49 percent.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.