01.04.2019, 18:22

Víťazstvo Čaputovej je zábleskom nádeje v strednej Európe, píšu Financial Times

Víťazstvo Čaputovej však nie je dobré interpretovať ako dôkaz "antipopulistického" trendu v strednej a východnej Európe.

Víťazstvo Čaputovej je zábleskom nádeje v strednej Európe, píšu Financial Times
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Jasné víťazstvo pre liberalizmus a záblesk nádeje v regióne, kde sa normou stávajú autoritárstvo a kšefty medzi politikmi a podnikateľmi.

Tak hodnotí volebný úspech "protikorupčnej právničky s minimálnymi politickými skúsenosťami" Zuzany Čaputovej redakčný komentár denníka Financial Times (FT).

Zároveň však odrádza od interpretácie slovenských prezidentských volieb ako dôkazu "antipopulistického" trendu v strednej a východnej Európe.

"Hodnoty pani Čaputovej by nemohli byť viac protichodné k tým, ktoré zastávajú populistickí vodcovia vládnuci vo Varšave alebo Budapešti, premiér-miliardár v Prahe či skorumpovaní politici melúci právny štát v Bukurešti. Je neskrývane proeurópska a hovorí úprimne o pravde, rovnosti a občianskych právach. podporuje homosexuálne sobáše a právo žien na potrat," píše britský denník.

Podľa FT je lákavé interpretovať víťazstvo Čaputovej ako súčasť širšieho povstania voličov proti populistickým politikom, pričom menuje podobné signály z Poľska a Maďarska a tiež úspech herca Volodymyra Zelenského vo voľbách na Ukrajine.

Zároveň však denník poukazuje na jedinečný kontext po vražde novinára Jána Kuciaka a rozdiely medzi situáciami v spomínaných krajinách.

"Napriek tomu, aj so svojimi obmedzenými právomocami má Čaputová šancu ukázať, že liberalizmus a úcta k právnemu štátu môžu ľuďom priniesť viac ako demagógia a oligarchický model, ktorý s ňou často ide ruka v ruke," uzatvára FT.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.