1/6Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa z úst môže šíriť nepríjemný zápach, nájdete v galérii. FOTO: Pixabay.com
2/6Premnožené baktérie
Za oným nevábnym zápachom väčšinou stoja anaeróbne baktérie, ktoré žijú vo vnútri úst a produkujú síru. Z tej sa potom uvoľňujú zapáchajúce zložky.
Aby sme im však tak úplne nekrivdili, pravdou je, že sú na tom správnom mieste, pomáhajú totiž štiepiť bielkoviny, a tým podporujú trávenie. To je úplne žiaduce a v poriadku.
Problém však nastane v momente, keď sa z nejakého dôvodu premnožia. A za to môže množstvo okolností, pričom zlá zubná hygiena je len jednou z nich. FOTO: Pixabay.com
3/6Zvyšky jedla
Pri jedle nám medzi zubami priľnú zvyšky potravy, z ktorých potom vzniká plak, mäkká lepkavá vrstvička pokrývajúca zuby a okraje ďasien, kde sa usadzujú rôzne mikroorganizmy (vrátane baktérií produkujúcich zápach).
Zuby je teda potrebné dôkladne a pravidelne čistiť, okrem toho používať aj dentálnu niť, prípadne medzizubné kefky a škrabku na jazyk.
Neverili by ste totiž, aký silný povlak sa môže vytvoriť na jazyku napríklad počas spánku.
Zubnú hygienu je preto dobré doplniť aj kloktaním a výplachmi ústnymi vodami. FOTO: Pixabay.com
4/6Diéty
Ste vyznávačom rôznych redukčných diét? Alebo si čas od času dáte pôst? Aj to často býva jeden z dôvodov, prečo je človeku cítiť z úst, hoci takmer nič neje.
Pokiaľ zo stravy vylúčite sacharidy (pečivo, prílohy, sladkosti, zemiaky), spustí sa v tele proces zvaný ketóza, kedy sa spaľujú tuky namiesto cukrov a ktorého sprievodným príznakom býva práve aj nepríjemný zápach z úst.
Podobný problém nastáva pri pôste, kedy vzniká kyselina acetyloctová (ako náhrada glukózy), z ktorej sa následne uvoľňuje acetón. Dych je potom cítiť asi ako odlakovač na nechty. FOTO: Pixabay.com
5/6Málo slín
Na vine však môžu byť aj najrôznejšie tráviace ťažkosti (vrátane znečistených, zanesených čriev, ktoré trápia nejedného z nás), zápaly alebo užívanie liekov, ktoré znižujú produkciu slín, kam patria napríklad antibiotiká, antihypertenzíva (lieky proti vysokému tlaku), protialergické prípravky a tiež niektoré antidepresíva.
A prečo sú práve sliny pre svieži dych také nesmierne dôležité? Obsahujú kyslík, ktorý je pre anaeróbne baktérie doslova zahubou. Tieto „potvorky“ sa totiž množia iba a výhradne v prostredí bez kyslíka. FOTO: Pixabay.com
6/6Rizikové dobroty
Za zápach z úst môže však aj stres, únava alebo rôzne hormonálne problémy. Inými slovami všetko, čo vedie k oslabeniu nášho imunitného systému. Organizmus sa potom nemá silu brániť šíreniu anaeróbnych baktérií.
Pozor si dajte aj na niektoré „rizikové“ potraviny, ako je napríklad cesnak, cibuľa alebo zrejúce syry.
K nevábnemu dychu majú väčší sklon aj všetci fajčiari, ale nie je to len kvôli samotnému cigaretovému dymu a dechtu.
Je tu ešte ďalší dôvod. Fajčenie totiž vysušuje sliznice a napomáha tvorbe povlaku a zubného kameňa, kde sa baktérie vyžívajú. FOTO: Pixabay.com