V minulosti sa stali symbolmi pandémie, keď ľudia počas povinného testovania stáli pred modrými či bielymi kontajnermi, neskôr ich popularita klesla. Teraz sa však vďaka nim chorí dostanú k cennému liečivu. Každému, kto sa bude cítiť choro, po novom stačí pozitívny výsledok testu z akéhokoľvek mobilného odberového zariadenia, aby mu bolo predpísané antivirotikum Paxlovid. Sú to tabletky, ktoré odborníci považujú za jeden z najúčinnejších nástrojov pri tlmení príznakov ochorenia covid-19.
Rezort zdravotníctva totiž po novom upravil podmienky a dnes na predpísanie lieku stačí pozitívny antigénový výsledok z registrovaných zariadení. Zmena neplatí pre domáce testy, ktoré si môže ktokoľvek kúpiť v lekárni. MOM-ky sa nachádzajú v každom okresnom meste, najviac ich je v Bratislavskom. Celkovo ich je na Slovensku päťsto. Za testovanie si človek priplatí od desať do 12 eur.
Antibiotiká tu nemajú zmysel
Kým ešte liečivá proti ochoreniu covid-19 na Slovensku neboli dostupné, doktori ľuďom predpisovali hlavne antibiotiká. S tým majú skúsenosť aj v ambulancii Aleny Beňovej, ktorá slúži ako všeobecná lekárka pre dospelých v Seredi.
„Pacienti mali často komplikované priebehy, bakteriálne infekcie alebo zápaly pľúc, ktoré sme jednoducho museli riešiť antibiotikami,“ spomína si. Takýto postup však podľa infektológa Petra Sabaku nemá pri liečbe covidu žiaden zmysel ani význam. Na to, aby sa predišlo hospitalizácii, je podľa neho dôležité včas začať užívať antivirotiká.
Zostáva vám 67% na dočítanie.