Vláda by sa mala zamerať na ekonomické megatrendy, ako sú technologické zmeny, digitalizácia, zelená transformácia a starnutie populácie.
Budú totiž vznikať nové pracovné miesta a staré zanikať. Programové vyhlásenie vlády však obsahuje len všeobecné frázy, ktoré pomenúvajú ciele bez náznakov nástrojov, ako ich splniť.
Vyhlásil to poslanec Národnej rady Tomáš Hellebrandt počas diskusie o programe vlády.
Vláda podľa Hellebrandta neplánuje riešiť skutočnosť, že nové technológie vytvárajú možnosti nových pracovných foriem, ktoré súčasné pracovné právo nepozná.
Ide o hybridné činnosti medzi závislou prácou a živnosťou, ktoré sú menej viazané na konkrétne pracovisko, umožňujú väčšiu kontrolu pracujúcej osoby nad pracovným časom a menej hierarchické formy riadenia.
"Text spomína ekonomické megatrendy ako technologické zmeny, digitalizácia, zelená transformácia a starnutie populácie. Z opatrení ale nie je jasné, že autori porozumeli, aké majú tieto trendy dôsledky pre trh práce, aké zmeny si vyžadujú vo verejných politikách," povedal Hellebrandt s tým, že nové trendy urobia niektoré ľudské pracovné činnosti obsolentnými, čo povedie k zmenám v štruktúre povolaní.
Je teda potrebné zaviesť aj odborné výberové konania na riaditeľov úradov práce. PVV však neobsahuje zmienku o potrebe reformovať úrady práce, ktoré budú v čase častejších zmien povolania a období dočasnej nezamestnanosti dôležité.
"Úrady práce výrazne zaostávajú za lepšou modernou praxou v zahraničí, je potrebné zmeniť prístup k znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, zaviesť poriadnu profiláciu pri registrácii na základe dát a cieliť individualizovanú pomoc na najrizikovejších klientov. Prispeje to k začleneniu znevýhodnených skupín na trhu práce," dodal Hellebrandt.
Poslanec zdôraznil, že je potrebné riešiť podporu flexibilnej práce a čiastočných úväzkov. "Ide o spôsob, ako dostať na trh práce matky malých detí alebo seniorov, ktorí nevládzu alebo nechcú pracovať na plný úväzok alebo preferujú prácu z domu," povedal Hellebrandt.
Štát by mohol ísť v tejto oblasti príkladom aj v starostlivosti o deti do dvoch rokov, a to prostredníctvom jaslí alebo iných foriem starostlivosti, ktoré znižujú bremeno rodičovstva a pomáhajú vrátiť sa matkám skôr do zamestnania.