Na konci minulého roka sa Slovenskom prehnala vlna koronavírusu. Ako ste to vy ako všeobecná lekárka pociťovali?
Bola to veľmi silná vlna. Počas celého decembra sme mali nával pacientov s respiračnými ochoreniami. Aspoň polovica z nich ochorela priamo na covid.
Menej sa už o ňom hovorí, menej naň pacienti mysleli, a keďže sa konali predvianočné večierky, rôzne stretnutia, rodinné aj iné, tak sa to šírilo rýchlejšie. Je to preto, lebo ľudia sa na večierkoch či stretnutiach nechránia. Bývali choré celé rodiny naraz.
Teraz po sviatkoch to pokračuje, aj keď zatiaľ prvý týždeň nového roka bol pokojnejší. Uvidíme, aká situácia nastane, keď sa ľudia vrátia do práce a žiaci do škôl.
Virológovia tvrdia, že v príznakoch by nás nemalo nič prekvapiť. S čím ste prichádzali do kontaktu?
Príznaky boli typické, dalo by sa povedať, že veľmi podobné chrípke. To znamená, náhly nástup príznakov, bolesť hlavy a celého tela, často bolesti hrdla. A asi najčastejším príznakom bol silný pocit upchatia prínosových dutín, nemožnosť sa dobre nosom nadýchnuť. Tiež nemožnosť niečo vyfúkať z nosa, pretože ako keby nebolo čo vyfúkať.
Moji známi, ktorí tiež ochoreli na covid, sa sťažujú na jednu vec. Boli chorí, kašľali a smrkali, ale potom nastalo zlepšenie. Prišli naspäť do práce, ale kašeľ sa vrátil a pretrváva dodnes. Čím to je?
Toto je druhý najčastejší príznak pri aktuálnom covide, že kašeľ pretrváva dlho. Dva až tri týždne úplne bežne, ale môže to byť aj dlhšie obdobie. Pacienti sú z toho už zúfalí, prichádzajú sa poradiť alebo sa nechať po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.