Rieka Dunaj by mala začať kulminovať od pondelka do utorka. V bratislavskom úseku rieky by mohla výška hladiny dosiahnuť 930 centimetrov (cm). Uviedol to minister životného prostredia Tomáš Taraba v diskusnej relácii TA3 V politike.
Poukázal na to, že bratislavské pobrežie má byť do 20.00 h kompletne zabezpečené proti povodniam. Verí, že mesto sa podarí uchrániť.
"Problémom je - čo nevieme ovplyvniť -, že stekajú veľmi výrazne najmä potoky z horských oblastí. Plná nádrž je v Kuchyni, tá začína tiež už pretekať," povedal. Rieka Morava by nemala podľa neho pretiecť. "Mala by sa podariť udržať už nie v koryte, ale v hrádznom systéme, že to nebude pretekať cez hrádze," podotkol.
Významnú protipovodňovú ochranu plní podľa Tarabu vodné dielo Gabčíkovo. V súčasnosti je v prevádzke sedem turbín. "V nedeľu to vyzeralo, že pôjde len šesť turbín, pretože siedma vykazovala vibrácie. (...) Siedmu sa však podarilo zastabilizovať," uviedol šéf envirorezortu.
Ak sa spomínaný odhad ohľadom Dunaja potvrdí, tento európsky veľtok by v slovenskej metropole kulminovať na vyššej úrovni, než sa čakalo. V sobotu, keď slovenské úrady rozhodli o inštalácii ďalších mobilných protipovodňových bariér v Bratislave, sa výška hladiny Dunaja čakala maximálne na 910 centimetroch.
Dnes dopoludnia hladina Dunaja presiahla výšku siedmich metrov, ešte na začiatku tohto týždňa bola zhruba na troch metroch. Protipovodňová ochrana Bratislavy zabránila vyšším škodám už v roku 2013, keď Dunaj vystúpil na rekordných viac ako desať metrov.
Niektoré regióny Slovenska čelia lokálnym záplavám, miestami boli tiež evakuovaní ľudia zo svojich domovov. Taraba povedal, že Slovensko masu vody zvláda dobre.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka sa v Šaštíne na západe Slovenska, ktorý leží v jednej z oblastí s najvyšším stupňom výstrahy pred záplavami a dažďom, konala národná púť pri príležitosti sviatku slovenskej patrónky Panny Márie Sedmibolestnej. Minister povedal, že na omši sa tam zúčastnil aj slovenský prezident Peter Pellegrini.
Šutaj Eštok doplnil, že v Bratislave nie je situácia kritická. Silný vietor však spôsobil pád stromov. Poškodené sú aj trolejové vedenia mestskej hromadnej dopravy. Nepriaznivé počasie spôsobilo aj prerušenie dodávok elektriny do signalizačných zariadení na železničných priecestiach, minister preto vyzval vodiča na opatrnú jazdu cez koľaje.
Protipovodoňové práce vykonávajú aj zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku. Riaditeľ podniku Jozef Moravčík upozornil na to, že majitelia hausbótov a plavajúcich zariadení v ramennej sústave Dunaja majú vydané plány povodňových a zabezpečovacích prác. Apeloval na nich, aby sa nimi riadili.