Slováci neudržali polčasový náskok s topfavoritom. Šanca na priamy postup však stále žije

16.11.2019, 18:45
Slovenskí futbalisti prehrali v kvalifikácii EURO 2020 proti veľkému favoritovi z Chorvátska 1:3.

Slovenskí futbalisti prehrali v sobotňajšom kvalifikačnom zápase EURO 2020 v Chorvátsku 1:3, úradujúci vicemajstri sveta tak postúpili na budúcoročný šampionát.

Zverenci reprezentačného trénera SR Pavla Hapala, ktorí sa najbližšie predstavia v utorok 19. novembra v Trnave proti Azerbajdžanu v záverečnom súboji o ME, si tak výrazne skomplikovali šance postúpiť z E-skupiny.

V Rijeke sa nenaplnili obavy zo zlého počasia. Prvý polčas ani nepršalo, v druhom sa spustil viackrát hustý dážď. Na štadióne HNK Rijeka sa v 32. minúte gólovo presadil v ťažkej pozícii útočník Róbert Boženík, "vatreni" ale otočili v druhom polčase po góloch Nikolu Vlašiča, Bruna Petkoviča a Ivana Perišiča.

Krátko po druhom góle domácich videl druhú žltú a následne červenú kartu Róbert Mak.
Slováci sú v tabuľke na 4. mieste s 10 bodmi, na tretí Wales strácajú bod, na druhé Maďarsko tri. Chorváti sú so 17 bodmi už víťazi skupiny.

E-skupina, 9. kolo kvalifikácie EURO 2020:
Rijeka
Chorvátsko - Slovensko 3:1 (0:1)
Góly: 56. Vlašič, 60. Petkovič, 74. Perišič - 32. Boženík, ŽK: Čaleta-Car, Rebič - Mak, Dúbravka, ČK: 66. Mak (SR) po 2 ŽK, rozhodovali: Turpin - Danos, Gringore (všetci Fr.), 8212 divákov.
Chorvátsko: Livakovič - Jedvaj, Čaleta-Car, Perič, Barišič - Modrič, Brozovič - Rebič (54. Brekalo), Vlašič (75. Kovačič), Perišič (81. Oršič) - Petkovič
Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Lobotka, Kucka (79. Hrošovský) - Mak, Hamšík, Rusnák (63. Haraslín) - Boženík (72. Ďuriš)

Domáci favorit od prvých minút vzal opraty do vlastných rúk. Snažil sa vykombinovať Slovákov, tí ale hrali výborne v obrane. Stredová formácia hostí nedovolila domácim režírovaným špílmachrom Modričom rozvinúť nebezpečnejšie akcie. Napriek tomu sa šance aktívnych Chorvátov rodili.

V 20. minúte sa dostal vo výbornej pozícii do zakončenia Petkovič, loptu ale trafil zle a obrana hostí odvrátila na roh. Z neho hlavičkoval Čaleta-Car, ale Dúbravka nemal problémy skrotiť jeho pokus. V 25. minúte to nebezpečne skúsil Brozovič, ešte väčšiu šancu mal však o minútku Vlašič, ale jeho hlavičku Dúbravka vyrazil nad bránu.

Slováci prvýkrát ohrozili bránku domácich v 30. minúte, pekne si zbehol z krídla Pekarík, strelil ale len do brankára Livakoviča. No o dve minúty už Slováci udreli. Lobotka si narazil loptu s Boženíkom, vnikol do šestnástky, vrátil ju mladému útočníkovi a ten ju v ťažkej pozícii asi zo šiestich metrov dopravil do siete. Domácimi inkasovaný gól neotriasol, v 36. minúte bol v obrovskej šanci Perišič, ale Dúbravka jeho hlavičku zblízka skvele chytil. V 39. minúte Dúbravka opäť excelentne zlikvidoval prudkú strelu Petkoviča. Hostia sa dostali do nebezpečnejšej akcie až v závere polčasu, najprv nepresne vypálil Kucka v 44. minúte a o minútku prudkú strelu Boženíka vyrazil výborne Livakovič na roh.

Tréneri cez prestávku nestriedali, obraz hry sa nemenil, domáci boli na polovici Slovákov, tí sa sústredili na brejky. V 53. minúte Dúbravka reflexívne zakročil pri hlavičke Petkoviča. No vzápätí prišla slovenská chyba v strede poľa, Vlašič si naviedol loptu do pozície, kde neskoro vystúpila obrana, a poslal ju presne k pravej žrdi bezmocného Dúbravku.

A ešte horšie pre hostí bolo v 60. minúte, keď Modrič položil center z rohu presne na hlavu vysokého Petkoviča a ten nezadržateľne otočil výsledok. Domáci sa dostali do švungu, strela Petkoviča prešla medzi nohy Dúbravku, ale našťastie sa odrazila od tyčky na roh. Slováci dostali ďalší úder v 66. minúte, keď inkasoval druhú žltú, a teda červenú kartu Mak za potiahnutie súpera rukou na poliacej čiare. V 70. minúte Dúbravka výborne zneškodnil Brekalov pokus z uhla, no v 74. minúte už opäť kapituloval po nechytateľnej strele Perišiča. Domáci ešte mali v závere viacero šancí, ďalšiu veľkú opäť Perišič. Skóre sa už nezmenilo a vyše osemtisícová návšteva na štadióne mohla s hráčmi oslavovať postup na ME.

tabuľka:
1. Chorvátsko 8 5 2 1 17:7 17 - postup
2. Maďarsko 7 4 0 3 8:9 12
3. Wales 7 3 2 2 8:6 11
4. SLOVENSKO 7 3 1 3 11:11 10
5. Azerbajdžan 7 0 1 6 5:16 1

Bohumilov zápisník: Chorvátsko - Slovensko 22:36 Ďakujem za pozornosť, dovi, dopo.  22:36 Koniec, Chorvátsko 3, Slovensko 1 NechBože nedal. Chorváti v druhom polčase otočili nepriaznivý vývoj zápasu, pomohli im chyby Slovákov v strede ihriska a zbytočná červená karta Roberta Maka. Slovensko je na štvrtom mieste kvalifikačnej skupine.  22:34 Brekalova delovka našla Dúbravkove rukavice. Brankár je našim najlepším hráčom napriek výsledku.  22:32 Tri extra minúty, hlavný rozhodca nebude naše trápenie pred koncom zápasu naťahovať príliš dlho.  22:31 Skoro šance sa striedajú na jednej aj druhej strane, našu zastavil čiarový rozhodca ofsajdovým rozhodnutím, Chorvátsku Śkriniar nasadením tela do strely Oršiča.  22:26 Aj Modrič chcel dať gól, Dúbravka jeho strelu ale chytil. Na obrazovke sa mihol počet striel - 21:6 pre domácich.  22:23 Perišič dole, Oršič hore. Zlatko Dalič doprial hviezde Bayernu potlesk zmoknutého publika.  22:21 Zápas sa už len dohráva, víťaz je jasný.  22:20 Dúbravka žltá karta, Kucka dole, Hrošovský hore.  22:19 Perišič po Modričovej prihrávke sám v šestnástke netrafil bránku. Mohlo byť ešte horšie.  22:17 Víťaz zápasu Wales - Maďarsko postúpi na EURO 2020 spolu s Chorvátmi. Ak nevyhrá nik a Slovensko porazí posledný Azerbajdžan, ideme my.  22:16 3:1 Perišič Pekná kombinácia Chorvátov a krásný volej Perišiča do vinkla Dúbravkovej bránky.  22:14 Boženík dole, Ďuriš hore. Striedame po druhýkrát.  22:12 Dúbravka musel vychytať Brekalov prienik do šestnástky. Už sa len bránime.  22:11 Priamy kop Chorvátov, keď Škriniar musel Petkoviča podraziť.  22:08 Mak s druhou žltou a tým pádom červenou kartou. Chytil súpera za ruku, ako keby nemal na mále.  22:04 Rusnák dole, Haraslín hore. Hapal reaguje.  22:04 Petkovič je pri chuti, rýchlu akciu zakončil strelou, s ktorou mal Dúbravka problémy. Ďalší roh.  22:02 Domácim stačila štvrťhodina, aby zápas otočili.  22:01 2:1 Petkovič Roh Modriča upratal do bránky útočník Chorvátov. Prehrávame.  22:01 Lobotka ratoval prečíslenie Chorvátov po našom zle zahratom priamom kope na súperovej polovici. Uff, to bolo nepríjemné.  21:58 1:1 Vlašič Chorváti vybojovali v strede poľa loptu a rýchly útok zakončil Rebič umiestnenou strelou, na ktorú Dúbravka nedosiahol.  21:56 Rebič dole, Brekalo hore, Chorváti striedajú.  21:55 Petkovič, tyč Po rohu a hlavičke musel Kucka ratovať Petkovičovu dorážku na tyč. Mali sme šťastie.  21:54 Domáci držia loptu a pripravujú si pozície. Slováci sa snažia hrať na rýchle protiútoky. Držanie lopty v druhom polčase bude naklonené Chorvátom. Ako som to písal, Mak prenikol, zasekol a minul bránku.  21:49 Komentátori ohlasujú predsa len hustý dážď.  21:47 Oba tímy v rovnakých zostavách ako v prvom polčase. Akurát si vymenili strany, Martin Dúbravka teda bráni bránku pred sektorom so slovenskými fanúšikmi.  21:47 Začíname druhý polčas. Chorvátom prehra môže zabrániť v účasti na EURO 2020, našich aktuálny výsledok posunie na prah záverečného turnaja. Rozhodne sa v druhom polčase na ihrisku v Rijeke.  21:32 Po polčase Chorvátsko 0, Slovensko 1 21:31 Pískaj koniec! Aspoň koniec polčasu... Hrá sa nadstavený čas.  21:30 Kucka opáčil pravačku po výpade Boženíka, strelu takmer vykopol za štadión. Za bránkou Chortvátov sú len štyri rady sedadiel. Boženík ho napodobnil, jeho strelu musel brankár nad seba vytlačiť.  21:29 Rebič skosil zozadu Rusnáka a aj on vidí žltú v ruke Francúza s píšťalkou. Okrem toho sme videli niekoľko rohov a náznakov tlaku Chorvátov.  21:24 Dúbravka znova zachraňuje Petkovič pekne vystrelil zo 16 metrov, brankár sa hodil k tyčke a loptu stihol vytlačiť na roh.  21:21 Skvelý Dúbravka! Perišič hlavičkova z bezprostrednej blízkosti, Martin Dúbravka na čiare kryl.  21:19 V zápise svieti Boženík, je ale úplne jedno, kto gól dosiahol. Hlavné, že platí.  21:17 Gól, 1:0 Slovensko! Lobotka vnikol do šestnástky a buď Boženík, alebo jeden z obrancov si strelil vlastný gól.  21:16 Pekarík v šanci neprestrelil brankára domácich. Škoda, krásnu prihrávku za obranu mu poslal Hamšík. Och. Veľa takých šancí asi nepríde.  21:11 Modričov center krásne hlavičkoval Vlašič, Dúbravka exkluzívne vytlačil loptu nad brvno. Denis Vavro už po druhýkrát hlavičkoval len imaginárnu loptu, skutočná mu preletela ponad hlavu.  21:10 Chorváti zakombinovali, no Brozovič netrafil z hranice šestnástky. Na strely 5-0 pre domácich.  21:08 Mak oprel lakeť do obrancu Jedvaja, rozhodca ocenil žltou kartičkou.  21:06 Pokojnejšia chvíľa hry by mohla sobotou unavenejších fanúšikov aj uspať. Netreba ale povoliť v ostražitosti, Chorváti sú schopní udrieť a Petkovičovi padla z ničoho nič lopta na nohu na našej päťke. Našťastie bol prekvapený a nespracoval ju.  20:59 Po rohu Slováci strávili chvíľu pred bránkou Livakoviča, ten je ale zatiaľ bez práce. Následne dostal nový stopér Caleta-Car žltú kartu za faul na Boženíka uprostred ihriska.  20:57 Roh pre Slovensko. Center Maka upratal stopér domácich. Kope Rusnák.  20:56 Náznak našej šance zabrzdil mdlý center Hancka z ľavého krídla. Obranca Sparty je jedným z hráčov, ktorí za posledné tri týždne neodohrali ani jednu súťažnú minútu.  20:51 A kopnú si aj druhý, Modrič mal dobrú šancu, našťastie mu jeden z našich strčil kopačku do strely. Následne roh číslo 3.  20:49 Ak ste tipovali prvý roh pre Chorvátov, blahoželáme. Kopne ho Modrič.  20:49 Marcel Merčiak hovorí, že Chorváti v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy doma nikdy neprehrali. Nikdy. Ani raz. Raz to musí prísť, len čí práve dnes... 20:45 Výkop mali Slováci, zápas sa práve začal. Naši v tmavomodrých dresoch v prvom polčase zľava doprava, Chorváti v kockovaných červeno-bielych opačným smerom. Francúzsky rozhodca v svetlomodrom kade-tade.  20:40 Futbalisti nastupujú V Rijeke sa blíži začiatok zápasu.  20:17 Chorváti improvizujú Tréner súpera Zlatko Dalič postaví proti našim deväť -ičov, Jedvaja a Caletu-Čara. Improvizovať musí najmä v obrane, stabilná dvojica Lovren - Vida musí absentovať z disciplinárnych dôvodov. Vyradili ich žlté karty. Modrič, Perišič a zvyšok hviezd ale vybehne zmoknúť za národ.  20:10 Wales nezaváhal Konkurent Slovenska v tabuľke, Wales, nezaváhal v Azerbajdžane. Baleovci vyhrali s prehľadom 2:0 a pred posledným zápasom majú 11 bodov. Maďari 12 a my budeme mať desať plus tie, ktoré uhráme dnes.  20:06 Predpoveď počasia v Rijeke Predikcia dažďa na mieste zápasu sa mení z minúty na minútu. Ešte pred hodinou to vyzeralo na intenzívny dážď počas celého zápasu, aktuálne už meteo aplikácie ukazujú len mierne zrážky v prvom polčase a silnejšie v druhom.  19:45 Vavro v základe 19:38 Vitajte Dnes o 20:45 by mali Slováci vybehnúť na trávnik malého štadióna v Rijeke proti Chorvátom. V meste malo celý deň pršať a podľa predpovede má pršať aj počas celého zápasu. Tak uvidíme, situáciu pozorne sledujeme.

01 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“ 02 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 03 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 04 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 05 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte
26. apríl 2024 23:05