Migréna, bolesti či kŕče? Od bolesti vám uľavia tieto potraviny, ktoré máme mnohí doma
1/8Mäta a bobkový list tlmia žalúdočné problémy
Súčasťou éterických olejov je geraniol (monoterpenoid a alkohol, bezfarebný olej, pozn. red.), ktorý sa nachádza v bobkovom liste a citrónovom tymiáne, má antibakteriálne účinky a pomáha pri liečbe hnačkových ochorení. Navyše zmierňuje bolesti žalúdka. Bobkový list obsahuje okrem toho aj cineol (eukalyptol), ktorý tlmí bolestivý kašeľ.
Éterický olej mentol, nachádzajúci sa vo väčšine rastlín rodu mäta (rod rastlín z čeľade Lamiaceae), čiže v rozmaríne alebo v majoráne, zas tlmí bolesti žalúdka. Mentol spoločne s flavonoidmi, horčinami a trieslovinami uvoľňuje kŕče zažívacích orgánov a blokuje receptory bolesti žalúdočnej sliznice.
SNÍMKA: Pixabay
2/8Ľanový olej, orechy, semienka uvoľňujú kŕče
Ženám, ktoré trpia menštruačnými bolesťami s kŕčmi, môžu pomôcť omega-3 mastné kyseliny. Tlmia účinok prostaglandínov, ktoré tieto ťažkosti vyvolávajú a uvoľňujú svalové kŕče.
Okrem toho je telo pri dostatočnom zásobení omega-3 mastnými kyselinami menej citlivé na kolísanie hladiny hormónov - a vďaka tomu netrpíte ani častými výkyvmi nálad.
Ľanový olej obsahuje veľké množstvo týchto zdravých tukov (56 až 71 gramov na 100 gramov ľanového oleja). Odporúčaná denná dávka omega-3 mastných kyselín je asi 0,6 gramov. Obsahujú ho aj tučnejšie druhy rýb (losos, makrela, tuniak), repkový olej, avokádo, vlašské orechy, mandle, šalvia a semienka.
SNÍMKA: Pixabay
3/8Kurkumín na opuchy
Látka, ktorú obsahuje korenie kurkuma, zmierňuje zápaly v tkanivách, a tým redukuje opuchy artrotických kĺbov. Odporúčaná denná dávka sú 3 gramy kurkumy.
SNÍMKA: Pixabay
4/8Zelená papája prospieva natiahnutým svalom
Aby sa stimulovala regenerácia svalov, lekári odporúčajú hneď po športovaní konzumáciu 20 gramov proteínov (napr. v 100 gramoch hovädzieho mäsa, mandlí alebo cíceru). Na podporu regenerácie však odporúčame aj enzým papaín, ktorý sa nachádza v papáji. Regenerácia bude prebiehať hladšie a bolesť natiahnutých svalov pominie skôr, nakoľko tento enzým napomáha štiepeniu bielkovín.
Zrelé plody však obsahujú len malé množstvo, ak teda potrebujete vyššiu koncentráciu enzýmu, vybertajte zelené plody, v ktorých je obsah papaínu päťdesiatkrát vyšší. Papaín sa dá navyše užívať aj vo forme kapsúl. Odporúčaná denná dávka je zhruba 100 miligramov.
Bolestivé svalové kŕče môže spôsobovať aj nedostatok draslíka. Výživoví poradcovia preto radia nezabúdať na jeho konzumáciu a ako dennú dennú dávku odporúčajú 2 gramy (to zodpovedá 150 gramom fazule alebo 300 gramom špenátu).
SNÍMKA: Pixabay
5/8Olivový olej proti zápalom a bolesti
Keď si denne doprajete päť lyžíc olivového oleja, napríklad v šaláte, predídete zápalom a bolestiam. Olivový olej totiž obsahuje oleokantal, substanciu, ktorá pôsobí podobne ako ibuprofén.
Túto účinnú látku našli vedci, keď zistili, že pri konzumácii olivového oleja môžeme cítiť v krku ľahké pálenie - príznak farmakologického účinku. S oleokantalom sa údajne našlo aj vysvetlenie, prečo stredomorská diéta s množstvom olivového oleja nášmu zdraviu tak prospieva.
SNÍMKA: Pixabay
6/8Závor zmierňuje migrény
Štipľavé účinné látky, ktoré obsahuje zázvor, teda 6-shogaol a gingerol, pomáhajú pri migréne. Zosilňujú účinok prípravkov proti bolesti, zmierňujú nevoľnosť a urýchľujú zotavenie.
Nakoľko je však k utíšeniu takejto silnej bolesti potrebné veľké množstvo zázvoru, odporúča sa zázvorový extrakt (z lekárne), pri miernej bolesti vám však domáci zázvorový čaj pomôže.
SNÍMKA: Pixabay
7/8Pri bolestiach kĺbov pomôžu rastlinné farbivá
Takzvané anthokyanidiny sú zodpovedné za výrazné farby mnohých potravín a navyše zmierňujú ťažkosti pri zápale kĺbov. Podľa odborníkov tieto rastlinné farbivá tlmia bolesti a majú protizápalové účinky pri reumatických ochoreniach a dne.
Odporúčaná denná dávka je zhruba 300 miligramov (čo zodpovedá približne 50 gramom baklažánu). Skrýva sa napríklad v čerešniach, modrom hrozne, červených pomarančoch a v čučoriedkach.
SNÍMKA: Pixabay
8/8Kapsaicín pri nervových bolestiach
Chilli papričky sú, ako je známe, mimoriadne štipľavé. Je to kvôli obsahu kapsaicínu (látka s protizápalovým účinkom, pozn. red.).
Zmierniť bolesti môže teda aj táto substancia, napríklad v podobe voľne predajných náplastí a mastí proti svalovým ťažkostiam. Pre ľudí s chronickými nervovými bolesťami je k dispozícii kapsaicinová náplasť s vysokým dávkovaním, ktorú vám však musí nalepiť lekár.
SNÍMKA: Pixabay