Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2019, 19:10 Aktualizované dňa 21.04.2019 o 21:13

Ukrajinu zrejme povedie herec Zelenskyj, prezident Porošenko uznal porážku

Zelenskyj podľa prvotných správ zvíťazil vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Ukrajinu zrejme povedie herec Zelenskyj, prezident Porošenko uznal porážku
Zdroj: Reuters

Komik Volodymyr Zelenskyj sa pravdepodobne stal novým prezidentom Ukrajiny. Podľa exit pollu, ktorý zverejnili v jeho štábe po zatvorení volebných miestností v nedeľu večer, získal vo voľbách viac než 73 percent hlasov.

Druhý finalista volieb, úradujúca hlava štátu Petro Porošenko, dostal vyše 25 percent. Zvyšné hlasy boli neplatné.

"Keďže zatiaľ nie som prezidentom, môžem hovoriť len ako obyčajný Ukrajinec. Nech sa na nás pozrie celý bývalý Sovietsky zväz a nech vidí, že všetko je možné," povedal 41-ročný rodák z Kryvého Rihu vo svojej kyjevskej volebnej centrále.

Porošenko priznal porážku

Úradujúci prezident Petro Porošenko medzitým priznal volebnú porážku a zablahoželal svojmu súperovi.

Oznámil, že z politiky neodchádza a bude naďalej presadzovať jej integráciu do EÚ a NATO a tiež protikorupčné opatrenia.

Kto je Zelenskyj?

Politická kariéra komika Zelenského, ktorý je úplným nováčikom v politike, sa nápadne ponáša na jeho rolu v televíznom seriáli Služobník národa, kde sa hlavná postava, bežný učiteľ, znenazdajky stane prezidentom.

Zelenskyj podľa prvotných správ zvíťazil vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Prieskum Razumkovovho centra, Nadácie Demokratické iniciatívy Iľka Kučeriva a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu spresnil, že na západe krajiny, ktorá bola predtým Porošenkovou baštou, získal Zelenskyj 57 percent hlasov.

V strede krajiny mal 70 percent. Ešte výraznejšie bodoval na juhu s viac než 84 percentami a na východe dokonca s takmer 88 percentami hlasov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.