Rozhodnutie Borisa Johnsona o pozastavení činnosti parlamentu bolo nezákonné, rozhodol najvyšší súd.
Johnson pozastavil parlament na päť týždňov začiatkom tohto mesiaca.
Britský najvyšší súd však uviedol, že bolo nesprávne zastaviť parlament v plnení jeho povinností.
Prestávka neprebieha
Predsedníčka súdu Lady Haleyová pre BBC uviedla: „Účinok na základy našej demokracie bol extrémny.“ Povedala, že 11-členný senát jednomyseľne rozhodol o nezákonnosti a neplatnosti Johnsonovho postupu.
Predĺžená prestávka v činnosti zákonodarného zboru, ktorá bola stanovená od 10. septembra do 14. októbra, tak v skutočnosti neprebieha.
Podľa Haleyovej musí teraz o ďalších krokoch rozhodnúť predseda Dolnej snemovne parlamentu John Bercow.
Najvyšší súd rozhodoval o žalobách dvoch skupín odporcov odstavenia parlamentu pred tzv. brexitom, čím chcel podľa nich Johnson znemožniť súvisiacu rozpravu. Johnsonovi právnici trvali na tom, že ide o zákonný postup.
Nezákonné rozhodnutie
Sudkyňa Haleová však konštatovala, že "súdu nebolo nijako vysvetlené, prečo je potrebné pozastaviť činnosť parlamentu na päť týždňov".
"Sme nútení dospieť k záveru, že toto rozhodnutie bolo nezákonné," vyhlásila podľa Sky News.
Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vyhlásil, že dolná komora musí "urýchlene zasadnúť".
Reagoval tak na utorkový verdikt britského Najvyššieho súdu, podľa ktorého bolo pozastavenie činnosti britského parlamentu, iniciované premiérom Borisom Johnsonom krátko pred vystúpením Británie z EÚ, nezákonné. Informovali o tom agentúra AP a spravodajská stanica Sky News.
"Sudcovia odmietli tvrdenie vlády, že pozastavenie činnosti britského parlamentu na päť týždňov bolo len štandardným postupom s cieľom umožniť uskutočnenie nového príhovoru kráľovnej," vyhlásil Bercow.
Zasadnutie parlamentu
Podľa predsedu Dolnej snemovne rozhodnutie súdu "potvrdilo právo a povinnosť parlamentu" zasadať v týchto kľúčových chvíľach, aby mohol kontrolovať prácu výkonnej moci a ministrov.
"Ako stelesnenie parlamentnej demokracie musí Dolná snemovňa urýchlene zasadnúť. Okamžite preto oslovím lídrov jednotlivých strán", dodal Bercow.
Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn sa domnieva, že Johnson by mal v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu "zvážiť zotrvanie vo svojej funkcii", pretože sa previnil "opovrhovaním demokraciou" a "zneužitím moci".
Kritika premiéra
Jo Swinsonová, predsedníčka opozičných Liberálnych demokratov, v súvislosti s najnovším vývojom situácie uviedla, že Johnson nie je na základe verdiktu "kompetentný na to, aby zastával funkciu premiéra".
"Uviedol do omylu kráľovnú a nezákonným spôsobom umlčal zástupcov ľudu," napísala na adresu šéfa britského kabinetu Swinsonová s tým, že sa vracia k svojim "poslaneckým povinnostiam a úplnému zastaveniu brexitu".
Ku kritike Johnsona sa pridal aj líder britskej Strany brexitu Nigel Farage, podľa ktorého bolo pozastavenie činnosti parlamentu "najhorším politickým rozhodnutím v dejinách".