Udelenie súhlasu na prevádzku plynovodu Nord Stream 2 nie je pre terajší postup Ruska proti Ukrajine možné. Na spoločnej tlačovej konferencii s írskym premiérom Micheálom Martinom to vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz.
Povedal tiež, že ruské uznanie samozvaných separatistických republík na východe Ukrajiny je jasným porušením medzinárodného práva, ktoré nezostane bez odpovede.
Rusi zarábajú viac
Povolenie na prevádzku Nord Stream 2 nemecké úrady doteraz nevydali. Rusko už v priebehu vlaňajška škrtilo prúd suroviny do Európy cez Ukrajinu a posielalo ho viac cez iné trasy. Zároveň žiadalo spustiť líniu na dne Baltiku. Tieto okolnosti prispeli k tomu, že plyn bol vlani na jeseň medziročne drahší o viac ako 500 percent, keď jedna megawatthodina vyskočila nad 100 eur.
Správy o napätí na hraniciach Ukrajiny držali ceny suroviny hore, naopak, oteplenie na konci vykurovacej sezóny ich posúvali dole. V utorok po invázii ruských jednotiek komodita vyskočila nahor o 11 percent.
Ale až po tom, ako prišli Scholzove slová k Nord Stream 2. Popoludní sa megawatthodina predávala takmer za 81 eur. Zisky z predaja plynu tvoria podstatnú časť ruského rozpočtu. Aj ten tak aktuálne zarába ešte viac.
Zdraženie ešte len pocítime
Trhový nárast v plnej miere od januára pocítil náš biznis. Regulovaná cena pre domácnosti zohľadňuje dlhší časový vývoj. A tak rodinné domy zatiaľ kúria v prípade cien od SPP za 44 eur/MWh. V tom je už aj prenos, distribúcia a daň. Okrem plynu zdražela aj ropa, a to v utorok takmer o štyri percentá na vyše 99 dolárov za barel.
Európa pre energie z Ruska teraz nemá alternatívu. Ruský prezident Vladimir Putin včera v liste pre konferenciu v katarskej Dauhe aktuálne uviedol, že krajina bude pokračovať v nepretržitých dodávkach plynu na svetové trhy.