07.03.2016, 16:00

Miliardy lietali ako kačky, povedal Fico. Európski lídri sa nedokázali dohodnúť

Robert Fico
Zdroj: Reuters

Summit lídrov Európskej únie sa na poslednú chvíľu menil kvôli novej dohode s Tureckom. „Principiálne sme to odmietli. Bol to papier, kde lietali miliardy ako kačice na trhu. Odložili sme rozhodnutie o návrhu nakoniec na ďalší summit,“ povedal na záverečnej tlačovke Fico.

Popísal aj princípy novej dohody. „Vítam, že pozornosť sa sústredila na krajiny, kde vzniká problém migrácie, teda na Sýriu, a na ochranu vonkajšej hranice Schengenu. Ak nezastavíme migráciu na vonkajšej hranici Schengenu, nevysporiadame sa už s ňou vnútri EÚ. Schengen je stále ako ementál, preto sa stále viac spoliehame na Turecko, ako na schengenskú hranicu. Taká je momentálna realita,“ povedal premiér Fico.

Dodal, že nikdy nebude veriť utečencovi na grécko-macedónskej hranici, že uteká pred vojnou. „To by ostal už v Grécku, ktoré je bezpečnou krajinou, a je aj členom NATO,“ povedal premiér.

Premiér sa venoval aj plánovanej dohode a tomu, ako to bude fungovať. Teda, že z ostrovov Grécka budú stiahnutí všetci migranti do vnútrozemia krajiny. Od dohodnutého dátumu by bol každý migrant, ktorý by sa na grécke ostrovy dostal, relokovaný do Turecka.

Za každého jedného takto relokovaného migranta prijmú krajiny únie jedného sýrskeho utečenca, ktorý sa nachádza v tureckých utečeneckých táboroch. „To by malo odradiť migrantov, aby sa cez pašerákov dostávali do Grécka,“ povedal premiér.

Turecko má však aj podmienky. „Ankara chce liberalizáciu vízového styku skôr. Nie v októbri, ale v júni. Taktiež chce ďalšie tri miliardy, a naznačuje, že tomu ešte nie je koniec,“ skonštatoval premiér. Taktiež chce otvoriť ďalšie kapitoly, ktoré by Ankaru ešte viac priblížili k Európskej únii.

Premiéri a prezidenti Európskej dvadsaťosmičky sa dotkli aj problému Grécka. „Európska únia má záujem na tom, aby Grécku pomohla zvládnuť dôsledky migrantskej krízy. Aj keď sa obávam, že tam vypukne ďalšia finančná kríza, ktorá môže kulminovať počas predsedníctva Slovenska v únii,“ uviedol premiér Fico.

Predbežná dohoda s Tureckom tak neuzrela svetlo sveta ani počas uplynulej noci. Dá sa predpokladať, že o niečo bližšie sa k dohode dospeje na budúcotýždňovom summite, ktorý sa uskutoční 17.marca.

Návrh dohody

  • Turecko prijme všetkých migrantov, ktorí sa z Turecka dostanú nelegálne do Grécka
  • Za každého Sýrčana, ktorého Turecko prijme späť, bude jeden Sýrčan, ktorý má na to nárok, presídlený do členských krajín EU
  • EU kompletne evakuuje utečencov z Gréckych ostrovov, do Turecka vráti len tých, ktorí sa do Grécka dostanú po určenom dátume (ten vzíde zo vzájomnej dohody)
  • EU zrýchli zrušenie vízových povinností pre občanov Turecka, najneskôr do konca júna 2016
  • EU a Turecko budú spolupracovať pri akýchkoľvek snahách o vytvorenie bezpečných humanitárnych zón v Sýrii
  • EU poskytne Turecku ďalšie tri miliardy do konca roka 2018

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.