Potom, čo Taliban obsadil metropolu Kábul a vyhlásil koniec vojny v Afganistane, sa množia obavy o osud žien a dievčat pod vládou tohto radikálneho islamského hnutia.
Agentúra Reuters informovala o incidente v Kandaháre, kde talibanskí bojovníci vyhodili zamestnankyne banky a nariadili im, nech do práce pošlú svojich mužských príbuzných.
Ďalšie afganské ženy do médií uviedli, že prišli o svoje sny a netušia, čo príde. Znepokojenie nad ich postavením prejavil v nedeľu aj generálny tajomník OSN António Guterres.
Zahalené a so sprievodom
Počas vlády Talibanu v rokoch rokoch 1996 až 2001 dievčatá nesmeli navštevovať školy a ženy nemohli pracovať. Na verejnosti museli chodiť zahalené a s mužským sprievodom. Ženy, ktoré pravidlá porušili, niekedy čelili verejnému ponižovaniu a bitiu náboženskou políciou konajúcou v súlade s radikálnym výkladom práva šaría.
Taliban teraz tvrdí, že bude rešpektovať práva žien a bude chrániť cudzincov aj Afgancov. Niektoré svedectvá tamojších žien však naznačujú pravý opak. Podľa Reuters hrozí, že pokrok, ktorý afganské ženy dosiahli po zvrhnutí Talibanu americkými vojakmi, by mohlo byť stratený.
Radikáli minulý týždeň vyhodili zamestnankyňu jednej z kandahárských bánk. Len dva dni po tom došlo k ďalšiemu incidentu v banke v Herát, kde radikáli napomenuli prítomné ženy, aby si zakryli tvár. Dotknuté zamestnankyne banky potom v zamestnaní skončili.
Podľa hovorcu radikálneho hnutia zatiaľ nie je jasné, či budú ženy môcť pracovať v bankách. "Po ustanovení islamského systému to bude rozhodnuté podľa práva, a ak Boh dovolí, nenastanú žiadne problémy," povedal.
"Naše sny sú zničené"
Podobných situácií sa obávajú ženy naprieč mnohými sektormi.
"Som zlomená. Nie som si istá, či niekedy budem môcť pracovať alebo robiť všetko, čo chcem. Je tu mnoho mladých žien ako som ja - naše sny sú zničené. A naša nádej na lepšiu budúcnosť sa rýchlo rozplýva," povedala serveru BBC News žena pod pseudonymom Zib. Od roku 2013 pracovala ako PR konzultantka a spisovateľka. Teraz si nie je istá, čo bude ďalej.
"Naše životy sa za posledných 24 hodín zmenili. Musíme byť vo svojich domovoch. Každú chvíľu nám chodia vyhrážky smrťou," uviedla moderátorka správ a politická komentátorka Ajša, ktorá hovorila s denníkom The Guardian pod falošným menom.
Novinárky, ktoré sa obávajú stíhania, ničia svoje doklady a dôkazy o svojej profesionálnej identite. Predtým ich rýchlo odoslali spriateleným ambasádam v nádeji na udelenie humanitárnych víz. Austrálsky novinársky zväz už tamojšiu vládu vyzval, aby pomohla afganským žurnalistkám.
Ďalšia žena, ktorá svoje skúsenosti denníku opísala anonymne, uviedla, že ženy mali po vstupe Talibanu do Kábulu problém sa len dostať domov. Vodiči verejnej dopravy ich vraj odmietali s tým, že za nich nechcú prevziať zodpovednosť.