Niekdajší nemecký kancelár za SPD Gerhard Schröder nebude mať pre svoje kontroverzné väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina a na ruské energetické spoločnosti nárok na kanceláriu platenú z verejných peňazí. Dnes o tom rozhodol rozpočtový výbor Spolkového snemu.
Prichádza len o časť výhod
Schröderovi, ktorý sa odmieta jasne dištancovať od Ruska po invázii na Ukrajinu, zostane výsluhový dôchodok určený pre bývalých kancelárov a tiež nárok na štátom platenú ochranku.
Výbor rokoval o dvoch hlavných návrhoch, ako Schrödera potrestať. Opozičná konzervatívna únia CDU/CSU chcela bývalému kancelárovi vyzbierať všetky výhody s výnimkou ochranky.
Vládni sociálni demokrati (SPD) kancelára Olafa Scholza a koaliční Zelení a liberálni slobodní demokrati (FDP) zvolili miernejší postih, kedy by Schröder prišiel len o kanceláriu a jej personál. Tento návrh tiež získal podporu.
Na kanceláriu a personálne výdavky dostal Schröder vlani od daňových poplatníkov 407-tisíc eur. Kancelária je teraz prázdna, lebo zamestnanci krátko po invázii podali výpoveď.
Dôvody zverejnené neboli, médiá však nepochybujú, že to bolo na protest proti Schröderovým postojom k Rusku. Zamestnanci bez práce nezostali, ich formálnym zamestnávateľom je totiž kancelárstvo, preto prešli na iné pozície.
Pribudol aj na sankčný zoznam EÚ
Pre Schrödera nie je rozhodnutie rozpočtového výboru Spolkového snemu jediná rana, ktorej musí čeliť. Európsky parlament sa dnes veľkou väčšinou hlasov vyslovil za zaradenie niekdajšieho kancelára na sankčný zoznam Európskej únie.
To by mohlo vyústiť až do zmrazenia či zhabania majetku. Nemecký minister financií Christian Lindner v rozhovore s denníkom Die Welt nevylúčil, že by nemecká vláda mohla s takýmto krokom vysloviť súhlas.
Úder z každej strany
Schröderovi tiež hrozí vylúčenie z radov SPD. Odobratie členstva je však náročný proces, preto z vedenia strany opakovane na adresu bývalého kancelára zaznievajú výzvy, aby odišiel dobrovoľne.
Schröder, ktorý Nemecko viedol v rokoch 1998 až 2005 do nástupu konzervatívnej a tiež už bývalej kancelárky Angely Merkelovej, pôsobí v ruských spoločnostiach Nord Stream AG, Nord Stream 2 AG a Rosnefť.
Doteraz tiež rázne neodsúdil Rusko za vojenskú inváziu na Ukrajinu. V minulosti obvinil Kyjev z "rinčania zbraňami" a neskôr uviedol, že Rusko aj Západ sa dopustili chýb, čo však Moskvu neoprávňuje na to, aby na obranu svojich bezpečnostných záujmov nasadila vojenské prostriedky.
Bývalý kancelár, ktorý v minulosti hovoril o Putinovi ako o čistokrvnom demokratovi, sa tiež stavia zdráhavo k protiruským sankciám.