Prvé letecké testy nosičov nebývajú vždy úspešné, aj keď sa na ich príprave a testovaní odviedlo mnoho práce. Vedia to ako ľudia zo SpaceX, tak aj ich šéf Elon Musk.
Už pred prvým pokusom o štart v pondelok tak Musk krotil vášne a hovoril v podstate, že úspechom bude akýkoľvek priebeh letu. Dôležité je nazbierať dostatok dát, ktoré môžu byť využité pri ďalších letoch. A mnoho informácií bolo získaných aj pri pondelkovom prerušenom pokuse o štart.
Hodinové okno
Ani tento prvý let rakety Super Heavy neprebehol presne podľa plánu. Celé zariadenie súhrnne nazývané podľa samotnej lode Starship má výšku 120 metrov (raketa 70 m, loď 50 m) a priemer 9 metrov. Jeho štart prebehol s miernym oneskorením od plánu krátko po pol štvrtej SELČ zo základne SpaceX v Boca Chica v Texase.
Stroj mal k dispozícii asi hodinové štartovacie okno. Niekoľko minút po štarte však bolo pristúpené k deštrukcii stroja kvôli problémom s oddelením lode Starship, ktorý spôsobil, že celé teleso začalo vo výške okolo 40 kilometrov klesať. Zistilo sa tiež, že sa zapálilo iba 30 trysiek z 33 inštalovaných.
Aj tak priniesol mnoho informácií, na ktorých môžu inžinieri SpaceX stavať. „Pri testoch, ako je tento, sa úspech odvíja od toho, čo sa naučíme, a dnešný test nám pomôže zlepšiť spoľahlivosť lode Starship, pretože spoločnosť SpaceX sa usiluje o multiplanetárny život,“ píše firma na svojom Twitterovom účte.
Za úspech je považované už vôbec to, že sa Super Heavy so Starship prvýkrát spoločne dostali do vzduchu. Počas testu mal byť prototyp lode Starship s označením SN24 vynesený za pomoci nosiča Super Heavy (Booster 7).
Zbierajú informácie
Plánovalo sa, že síce nedosiahne orbitu, ale bude zbierať informácie o lete do výšky cez 200 kilometrov a následnom lete späť. Loď mala takmer dokončiť plný oblet Zeme, než sa vráti na zemský povrch a dopadne voľným pádom do Tichého oceánu asi 100 kilometrov od Havajských ostrovov.
„Loď priletí ako meteor,“ povedal už skôr Musk. „Toto je prvý krok na dlhej ceste, ktorá bude vyžadovať mnohé lety,“ uzavrel.
Aj keď sa s nosičom aj loďou počíta v budúcnosti ako so znovupoužiteľnými zariadeniami, v prípade tohto takmer 1,5 hodinového letu sa nepočítalo s tým tieto stroje budú zachraňované.
Vývoj systému musí prebiehať pomerne rýchlo. Už za niekoľko rokov má špeciálna verzia Starship slúžiť ako pristávacie zariadenie pre pilotovanú misiu na povrch Mesiaca.