Čo možno vyčítať zo súčasného rozloženia síl na oboch stranách konfliktu na Ukrajine?
Na prvý pohľad dnes vidíme patovú situáciu, v ktorej nemôže uspieť ani jedna strana. Proti sebe totiž stoja takmer rovnocenné armády. Ukrajinci v tejto prvej fáze útočia v troch smeroch, a to v Donecku, Záporoží a na juhu Ukrajiny. Ukrajinská armáda sa snaží ničiť sklady a zásobovacie uzly brániacich sa Rusov. Rusi naopak nasadili podľa posledných informácií 180-tisíc nových vojakov. Na Ukrajine tak v súčasnej dobe bojuje prakticky celé pozemné vojsko Ruskej federácie.
Oproti tomu ukrajinské ozbrojené sily novo vycvičili pre ofenzívu dvanásť mechanizovaných brigád, z ktorých je takmer deväť vybavených západnou technikou. Okrem toho majú osem záložných útočných brigád. Možno predpokladať, že Ukrajina na ofenzívu pripravila 80-tisíc vojakov a 500 až 600 tankov a bojových vozidiel pechoty.
Ako dlho môže ofenzíva a konflikt vôbec trvať?
Podľa doktríny NATO by útočiace jednotky mali mať prevahu tri až päť ku jednej, čo v súčasnej situácii Ukrajinci nemajú. Ich mobilizačný potenciál je až milión ľudí. Podľa odhadov môžu mať v zbrani až 750-tisíc ľudí, ale nie všetky jednotky sú na fronte. Rusi majú podľa informácií z ukrajinskej strany asi 370-tisíc vojakov, z toho bojových je 47 brigád, teda niečo cez 180-tisíc bojovníkov.
Čo Ukrajincom najviac chýba?
Problém je v tom, že Ukrajinci nemajú letectvo. Navyše kvôli nedostatku vybavenia a vycvičenosti jednotiek začali protiofenzíva neskôr. Rusi tak získali čas na zamínovanie veľkej časti obranných pozícií. Je to vidieť najmä v Záporožskej oblasti – a to je veľký problém.
Zostáva vám 83% na dočítanie.