Operácia búrka al-Aksá – ako Hamas pomenoval svoj útok na Izrael – sa započala siedmeho októbra, v deň 50. výročia Jomkipurskej vojny. Málokto si popri sledovaní búrlivých udalostí v Izraeli spomenul, že na tento dátum pripadá ešte jedno výročie, a to narodeniny ruského lídra Vladimira Putina.
„Toto bol pravdepodobne najlepší darček k Putinovým narodeninám,“ okomentoval počínanie Hamasu jeden z diplomatov Európskej únie. Útok Palestínčanov proti Izraelu podľa neho roztriešti pozornosť Západu, ktorý sa bude popri udalostiach na Blízkom východe horšie koncentrovať na vojnu na Ukrajine.
S týmto názorom súhlasí aj americká spravodajská spoločnosť Politico, ktorá si myslí, že Putinovou strategickou prioritou je odviesť západnú podporu a pozornosť od Ukrajiny. „Ak skutočne chceme byť Európskou úniou, musíme byť schopní čeliť viacerým krízam súčasne,“ zdôrazňuje diplomat.
VIDEO: Detaily izraelsko-palestínskeho konfliktu:
Hovorca Kremľa má radosť
USA sú hádam ešte v zložitejšej situácii ako EÚ. Vo Washingtone je podľa Politica vopred rozhodnuté, že útoky Hamasu na Izrael obmedzia zameranie USA na Ukrajinu. Spravodajcovia pripomínajú, že Spojené štáty sú momentálne navyše zamestnané dôsledkami zvrhnutia šéfa Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho.
Rusi ku konfliktu Hamasu a Izraela zaujali pragmatický postoj – nepostavili sa ani na jednu stranu –, ale je jasné, že z udalostí môžu profitovať. Ruslan Suleymanov, ruský odborník na Blízky východ, spravodajcom z Deutsche Welle vysvetlil, že ide o pochopiteľné konanie, keďže Rusi tradične udržiavajú dobré vzťahy s Izraelom aj Palestínskou samosprávou.
„Rusi budú mať záujem o fragmentáciu Západu a vytváranie ďalších problémov,“ vyjadril sa bývalý lotyšský minister obrany Artis Pabriks.
„Proces podpory kyjevského režimu bude mať z faktického, emocionálneho, finančného a technologického hľadiska klesajúci trend,“ tešil sa hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. A Deutsche Welle priamo v titulku tvrdila, ž...
Zostáva vám 85% na dočítanie.