V Argentíne dnes o 22:00 nášho času skončilo druhé kolo prezidentskej voľby. Voliči rozhodovali, či sa novou hlavou štátu stane súčasný minister hospodárstva Sergio Massa či libertariánsky ekonóm a krajne pravicový politik Javier Milei.
Výsledok bude tesný
K urnám podľa prvého údaja volebného orgánu CNE prišlo 76 percent voličov, čo by podľa agentúry EFE bolo vôbec najmenej za posledných 40 rokov, keď v krajine padla vojenská diktatúra.
CNE počas hlasovania neinformoval o žiadnom vážnom incidente. Po uzavretí miestností začalo sčítanie hlasov. Prvé predbežné výsledky by mali byť známe počas noci na pondelok nášho času.
Žiadne skoršie presné odhady nie sú, pretože v Argentíne sú prieskumy pri volebných miestnostiach, takzvané exit-polls, zakázané. Tlač a predvolebné prieskumy predpovedali, že výsledok hlasovania bude tesný.
Jeden z hlavných predstaviteľov Mileiovho tábora Guillermo Francos krátko pred koncom hlasovania vyzval predstaviteľov strany krajne pravicového politika Sloboda postupuje, aby bdeli nad sčítaním hlasov.
Víťaza čakajú ekonomické výzvy
Tento týždeň Sloboda postupuje hovorila o podvodoch, ktoré sa podľa nej diali pri prvom kole, keď vyhral s 37 percentami hlasov Massa. Milei bol druhý s 30 percentami hlasov. Strana varovala pri tom pred nezrovnalosťami aj pri druhom kole.
Argentína išla k voľbám v atmosfére poznamenanej ekonomickými problémami. Inflácia sa v posledných mesiacoch pohybuje okolo 140 percent a miera chudoby vystúpila na 40 percent.
Na ekonomické neduhy ponúka radikálny recept Milei, ktorý sa označuje za anarchokapitalistu a ktorý je radikálnym zástancom trhu a odporcom štátu.
Milei sľubuje výrazné škrty vo vládnych výdavkoch a nahradenie domácej meny peso americkým dolárom. Massa je stúpencom silnejšieho štátu a varuje, že by recepty jeho súpera tvrdo dopadli na chudobných aj na strednú triedu.
Niektorí Argentínčania podľa agentúry Reuters dnešné hlasovanie označujú ako voľbu "menšieho zla", kedy na jednej strane stojí hnev na Masse kvôli terajšej hospodárskej kríze a na druhej strane obavy z Mileiových bolestivých ekonomických reforiem.