Zo sýrskeho mesta Homs sa sťahujú provládne sýrske sily. Podľa agentúry AFP to uviedla Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá má informátorov na mieste. Sýrske ministerstvo obrany to ale krátko potom poprelo.
Organizácia dnes dopoludnia tvrdila, že povstalci vedení islamistami sa nachádzajú len päť kilometrov od tretieho najväčšieho mesta v Sýrii, ktoré je významnou dopravnou križovatkou.
Povstalci tak pokračujú v ofenzíve proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktoré postupu vzbúrencov v posledných hodinách nekládli väčší odpor.
Islamisti a ich spojenci začali minulú stredu ofenzívu proti vládnym vojskám, rýchlo ovládli rozsiahle oblasti v provinciách Halab a Idlib a teraz postupujú na juh. Podľa predchádzajúcich informácií vládne sily napríklad opustili mesto Halab (niekedy tiež Aleppo), ktoré je podľa odhadov druhým najväčším mestom v Sýrii.
Rusko zasiahlo kľúčový most
Povstalci podľa agentúry AFP majú pod kontrolou mesto Hamá, čo im otvorilo cestu smerom k Homsu, ktoré je tretím najľudnatejším mestom v Sýrii.
Podľa agentúry Reuters ruské letectvo, ktoré patrí k silám podporujúcim Asada, udrelo v uplynulých hodinách na kľúčový most medzi Hamá a Homsom v snahe postup povstalcov spomaliť. Tí zatiaľ nezaznamenali silnejší vzdor provládnych vojsk. Sily podporujúce Asada tvrdia, že organizujú obranu Homsu.
Dnes dopoludnia potom sýrske ministerstvo obrany uviedlo, že armáda v spolupráci s ruským letectvom zaútočila zo vzduchu a za použitia delostrelectva na povstalcov na viacerých miestach v provincii Hamá. Cieľom boli zhromaždenia povstalcov a ich vozidlá.
Postup povstalcov však v treťom najväčšom sýrskom meste vyvolal u obyvateľov obavy. Tisíce z nich sa podľa SOHR a miestnych zdrojov rozhodli Homs opustiť. Podľa agentúry Reuters mieri napríklad na západné pobrežie, ktoré je provládnou baštou. Islamisti na sociálnych sieťach obyvateľov mesta, ktoré je kľúčovou križovatkou, vyzvali na povstanie.
Irán sa chystá poslať rakety a drony
Irán sa zrejme chystá poslať Sýrii rakety a drony a už podnikol všetky potrebné kroky na zvýšenie počtu svojich vojenských poradcov a nasadenie vlastných síl v Sýrii, aby podporil Asada v boji proti džihádistickým povstalcom. Pre agentúru Reuters to v piatok povedal vysokopostavený iránsky predstaviteľ.
Teherán podľa nemenovaného zdroja momentálne poskytuje Sýrii spravodajskú a satelitnú podporu. Podľa neho je pravdepodobné, že Irán bude musieť Sýrii poskytnúť aj ďalšiu vojenskú pomoc.
Líder HTS Abú Muhammad Džúlání v rozhovore poskytnutom stanici CNN povedal, že režim prezidenta Bašára Asada je mŕtvy, a že Irán a Rusko, dvaja najbližší spojenci Asáda, mu len kupujú čas. "Cieľ revolúcie zostáva zvrhnutie režimu. A je naším právom použiť všetky prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa," povedal Džúlání.
Asad v pondelkovom telefonáte s iránskym náprotivkom Masúdom Pezeškijánom prisľúbil "zničiť" povstalcov. Zároveň obvinil USA a západné krajiny zo snahy "prekresliť mapu" regiónu.
Pezeškiján zdôraznil, že Irán plne podporuje sýrsku vládu a občanov. Zachovanie suverenity a územnej celistvosti Sýrie je podľa neho základom regionálnej stratégie Teheránu.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zase uviedol, že Rusko považuje situáciu okolo Aleppa za "útok na suverenitu Sýrie" a je za to, aby sýrske orgány čo najskôr obnovili ústavný poriadok v oblasti.
Povstalci sa momentálne nachádzajú na dostrel od tretieho najväčšieho sýrskeho mesta Homs, uviedlo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s tým, že jeho ovládnutie by im umožnilo odrezať hlavnú cestu vedúcu k sýrskemu pobrežiu.
Podľa posledných údajov SOHR pri bojoch zomrelo 826 ľudí, z ktorých 111 boli civilisti. Podľa dnešného vyjadrenia OSN kvôli bojom opustilo svoje domovy na 280-tisíc ľudí. V údaji nie sú zarátaní ľudia, ktorí nedávnou vstúpili do Sýrie kvôli bojom v Libanone.