TASR/AP
StoryEditor

Aj u nás sú hospitalizácie a úmrtia na diagnózy, ktorým sa dalo predísť očkovaním

07.05.2022, 07:00
Autor:
redred
Ak klesne v spoločnosti percento zaočkovanosti, o chorobe a jej následkoch sa nielen začne hovoriť, ale bude hroziť epidémia na lokálnej, alebo aj na svetovej úrovni.

Na Slovensku stále zomierajú ľudia na choroby, proti ktorým existuje očkovanie. Uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

„Každoročne podstúpia vakcináciu stovky miliónov osôb na celom svete, aby si chránili nielen zdravie, ale aj vlastný život,“ spresnila.

Ako informovala, aj keď sa môže zdať, že ide neraz o zabudnuté choroby, centrum eviduje aj u nás hospitalizácie a úmrtia na diagnózy, ktorým sa dalo predísť očkovaním.

„Niektoré infekčné choroby sú dnes zriedkavé len vďaka tomu, že sa proti nim už roky očkuje. V dôsledku dobrej zaočkovanosti sa medzi verejnosťou znižuje povedomie o negatívnych dôsledkoch týchto, neraz smrteľných chorôb,“ pokračovala Alžbeta Sivá.

Hovoriť však o nich podľa nej treba. Akonáhle totiž klesne v spoločnosti percento zaočkovanosti, o chorobe a jej následkoch sa nielen začne hovoriť, ale bude hroziť reálne epidémia na lokálnej, alebo aj na svetovej úrovni.

Štatistiky

Podľa Alžbety Sivej, NCZI eviduje podľa posledných dostupných štatistík, že na čierny kašeľ u nás bolo hospitalizovaných 114 pacientov, z toho dvaja ochoreniu podľahli.

„A to napriek tomu, že infekčnému ochorenie spôsobenému bacilom Bordetella pertussis sa dá predchádzať očkovaním. Podobne je tomu v prípade vírusovej encefalitídy prenášanej kliešťami, s ktorou bolo hospitalizovaných 240 pacientov,“ zdôraznila.

Ovčie kiahne (varicella) pripútali k nemocničnému lôžku 109 ľudí a pásový opar až 520 pacientov.

„S hepatitídou typu A sme zaznamenali 8 pacientov, 26 ich bolo s typom B, pričom treba pripomenúť, že v súčasnosti je najúčinnejšou ochranou aj pred týmto vírusom práve očkovanie.

Treba zdôrazniť, že reálne čísla nakazených týmito ochoreniami sú na Slovensku vyššie, hospitalizácie vypovedajú len o závažných prípadoch, ktorých sa v mnohých prípadoch dalo predísť očkovaním,“ zhrnula Alžbeta Sivá.

Vakcíny sú podávané preventívne zdravým osobám s cieľom predísť samotnej nákaze, teda nielen hospitalizáciám, ale aj ochoreniam v domácej liečbe a najmä ich dlhodobým následkom.

Na Slovensku sa začalo so systematickým celoplošným očkovaním koncom 40. rokov minulého storočia. V roku 1986 bol v súlade s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie prijatý Národný imunizačný program SR.

 

01 - Modified: 2024-05-09 08:07:02 - Feat.: - Title: Očkovanie v našich lekárňach? Lekári a hygienička upozorňujú na možné problémy 02 - Modified: 2024-05-09 07:17:03 - Feat.: - Title: Prečo je dôvera v očkovanie v strednej a východnej Európe nižšia? 03 - Modified: 2024-05-09 07:38:18 - Feat.: - Title: Riaditeľ IT z Dôvery: eRecept sme pripravili a spustili za pol roka, zbavili sme sa miliónov papierov 04 - Modified: 2024-04-30 07:40:20 - Feat.: - Title: Zaočkovanosť detí v SR naďalej klesá, pomôcť by mohli výjazdové tímy 05 - Modified: 2024-04-22 09:32:48 - Feat.: - Title: Hygienici evidujú od začiatku roka 390 prípadov čierneho kašľa
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. máj 2024 17:07