Rezorty v spoločnom materiáli vyčíslili potrebnú sumu na jednotlivé opatrenia prevyšujúcu 300 miliónov eur (9,04 miliardy Sk). Zo štátneho rozpočtu je však k dispozícii balík približne v objeme 118 miliónov eur (3,55 miliardy Sk). "Cieľom bolo podporiť vznik nových pracovných miest a sanovať momentálnu situáciu. Vytvára sa málo pracovných miest," vysvetlila tajomníčka rezortu práce Emília Kršíková po dnešnom rokovaní sociálnych partnerov.
Nespokojní zamestnávatelia
Zástupcovia zamestnávateľov podrobili tento materiál ostrej kritike. "Vyjadrujem rozčarovanie z dnešného mimoriadneho rokovania. Obsah materiálu bol nespôsobilý na seriózne rokovanie," vyhlásil prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko. Upozornil tiež, že materiál im bol doručený na poslednú chvíľu. RÚZ návrh ako celok odmietla. "Nepredstavujeme si riešenie krízy takýmto spôsobom. Opatrenia môžu zvýšiť deficit štátneho rozpočtu," zdôraznil. Podotkol tiež, že jednotlivé navrhované opatrenia môžu byť pre trh práce prospešné. Je potrebné však vedieť, z čoho budú zaplatené.
"Preferujeme tie opatrenia, ktoré reagujú na okamžité riešenie evidovaného nezamestnaného," vyhlásil viceprezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Vladimír Mojš. Návrhy rezortov podporujú, nesmie však dôjsť pri ich financovaní k rastu deficitu štátneho rozpočtu na budúci rok. Ten je naplánovaný na 5,5 %.
Návrhy ministerstva
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR žiada v materiáli o zjemnenie podmienok nároku na podporu v nezamestnanosti. Podľa platnej legislatívy má občan nárok na podporu ak v posledných štyroch rokoch odpracoval aspoň tri. Ak by prešiel návrh rezortu práce, tak budú stačiť dva roky práce za posledné tri roky. Toto opatrenie by si v budúcom roku vyžadovalo 40,50 milióna eur (1,22 miliardy Sk) a v roku 2011 dodatočných 8,5 milióna eur (256,07 milióna Sk).
Dodatočné finančné zdroje by mohli ísť aj do programu na zatepľovanie budov na bývanie. Rezort výstavby plánuje na tento program ročne preinvestovať 100 miliónov eur (3,01 miliardy Sk) až 120 miliónov eur (3,62 miliardy Sk). Vytvoriť a udržať by sa tak malo 11.100 až 13.400 pracovných miest.
Vytváranie nových miest
Rezort hospodárstva chce pomocou investičných projektov vytvoriť viac ako 3857 pracovných miest za 128 miliónov eur (3,86 miliardy Sk). Pracovné príležitosti, ktoré chce Ministerstvo hospodárstva (MH) SR finančne podporiť, eviduje v rámci projektov v pokročilom štádiu posudzovania. V prípade realizácie týchto projektov plánujú investori minúť približne 700 miliónov eur (21,09 miliardy Sk).
"Celkové požiadavky investorov na poskytnutie priamej investičnej pomoci na realizáciu týchto projektov predstavujú 96,99 milióna eur (2,92 miliardy Sk)," informuje MH. Ide o dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku a príspevky na vytvorenie nových pracovných miest. V súvislosti so zabezpečením realizácie projektov rezort hospodárstva plánuje poskytnúť obciam na ich regionálny rozvoj 31 miliónov eur (933,91 milióna Sk).
Spolu tak vznikla potreba preinvestovať 128 miliónov eur (3,86 miliardy Sk). Použitie celého objemu peňazí chce rezort hospodárstva rozložiť na tri roky, teda od roku 2010 po 2012.
Rezort pôdohospodárstva chce tvoriť nové a udržať existujúce pracovné miesta podporou pestovateľskej výroby a produkciou biomasy. Požaduje na to zo štátneho rozpočtu 16,60 milióna eur (500,09 milióna Sk), pričom však neuvádza, koľko miest týmto opatrením podporí.
| ECOPRESS a.s. Seberíniho 1 P. O. BOX 35 820 07 Bratislava (mapa) |
Predplatné Práca u nás iHNed.cz Kontakt |
HNcluby HNkonferencie HNsemináre |
Inzercia Online inzercia AIMmonitor |
|
| Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a dát je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona | ||||