06.03.2016, 00:39

Politológ Juraj Marušiak pre HN: Kotlebu stvorili ľavica aj pravica

Predbežné výsledky volieb hodnotí politológ Marušiak: "Prekvapení je viacero."

Snímka TASR

Čo vás na predbežných výsledkoch volieb najviac prekvapilo?

Prekvapení je viacero. Určite je ním relatívne nízky výsledok Smeru, keďže súperov a partnerov, ktorí by ponúkali alternatívu bolo málo. Určite prekvapila vysoká pozícia SaS-ky. Môžeme to čítať ako to, že pravicoví voliči sa vzbúrili voči tradičnému establishmentu. Šokoval nízky výsledok Siete. V šoku je určite aj jej predseda, keďže sa sám situoval do pozície vyzývateľa Roberta Fica. 

Čo Sme rodina a strana Mariána Kotlebu?

Výsledky strán Borisa Kollára a Mariána Kotlebu neprekvapili. Takéto strany mávajú vyššie výsledky, ako sú respondenti ochotní priznať anketárom. Navyše, posledné dva týždne sa nemohli volebné prieskumy nemohli publikovať. 

Kto stvoril Kotlebu?

V prvom rade únava z oboch súperiacich táborov, stvorilo ho podnecovanie xenofóbnej atmosféry. Stvorilo ho aj to, že nielen on sám, ale aj strany mainstreamu sa snažili priživovať na protirómskych otázkach. A Kotleba vie tieto otázky excelentne okomentovať.

Platí to aj o Kollárovi?

Kollár je civilizovanejšie verzia protestu. Za jeho prospech hovorí to, že je v médiach prezentovaný ako úspešný podnikateľ. V jeho prospech zhralo úlohu aj to, že sa prezentoval ako nepolitik. Slovo politik má v slovenskej spoločnosti extrémne konotácie. 

Sú na Slovensku reálne predčasné voľby?

Ak bude rozloženie síl také ako sa ukazuje, je vysoko pravdepodobné, že Slovensko čakajú predčasné voľby.