Opustené parkovisko Sarbet Circle pri starom letisku v etiópskej Addis Abebe. Práve tam sa začala stretávať skupina 25 detí so siedmimi skejtbordmi, skupina, ktorá neskôr prerástla do grassroot hnutia s názvom Ethiopia Skate.
Dnes má 150 členov, podporu skejterov z celého sveta a práve otvárajú svoj prvý skejtpark v krajine. Minulý rok sa k nim pridal aj berlínsky fotograf Daniel Reiter. Reiter v Addis Abebe nasleduje príklad viacerých dokumentaristov, napríklad Yanna Grossa, ktorý zdokumentoval život mladých skateboardistov v ugandskej Kampale, či Jessici Fulford-Dobson, ktorá pre BBC spracovala fotopríbehy kábulských skateboardistiek.
Nemecký fotograf objektívom zaznamenáva život mladých aktívnych a cieľavedomých ľudí a mapuje vývoj tohto športu v ďalšej pre našinca neznámej metropole. A práve v týchto dňoch sa jeho výstava presunula z rodného Berlína do Londýna. Ako sa k tomuto záujmu dostal, nám odpovedal v krátkom rozhovore pre HNonline Globálne.
Ako sa berlínsky fotograf dostane k dokumentovaniu etiópskej skejtovej scény?
Do Etiópie som sa dostal spolu s kamarátom. Šiel som ho podporiť pri jeho prvom stretnutí s mamou po 33 rokoch. Keď som si tak pred cestou robil rešerš, narazil som na Ethiopia Skate, komunitu podporujúcu miestne skejtové talenty. Neváhal som a spojil som sa s nimi.
Aká je etiópska skejtová scéna?
Skejtovanie sa v Etiópii objavilo pred takmer desaťročím. V celej krajine vtedy bola len hŕstka skejtbordistov. No aj po desiatich rokoch je tam kvôli chýbajúcej skejtovej infraštruktúre subkultúra stále len na začiatku. Skejtovú výstroj si tam napríklad nekúpite, o skejtovom časopise sa môže miestnym skejtbordistom len zdať. A predovšetkým v Etiópii doteraz nebol žiaden skejtpark. Vďaka úspešnému crowdfundingu práve vzniká prvý etiópsky skejtpark. Veľmi mi to pripomína skejtbordovú scénu v Berlíne 80. rokov.
Skejtbording neznie ako lacná záležitosť - nejde o exkluzívnu záľubu detí z úzkej strednej triedy?
To je pravda, na miestne pomery ide o extrémne finančne náročný šport. Ale keďže v Etiópii sa nedajú kúpiť žiadne skejtbordy ani náhradné diely, tak je vlastne jedno, z ktorej vrstvy decká pochádzajú. K skejtom sa nedostanú tak či onak. V tejto konkrétnej komunite väčšina detí a tínedžerov pochádza z chudobných rodín, to však naozaj nehrá rolu. Ktokoľvek môže prísť a vyskúšať si to. A ak mu to ide, Ethiopia Skate mu skejtbord zoženie.
Skejtpark ešte nestojí, kde sa skejtujú dnes?
Donedávna sa komunita stretávala na parkovisku pri starom letisku, no v posledných mesiacoch tam došlo k viacerým krádežiam. Decká prišli o skejty a mobily. Takže sme sa presunuli k miestnemu centru pre mládež a priľahlých ulíc. Tam vzniká aj nový skejtpark. Z niektorých miest, kde by sa skejtovalo skvele, ich vyháňajú policajti.
Ako sa komunita venuje svojim členom?
Od roku 2013 zaistila Ethiopia Skate výstroj pre viac než 150 detí v celej krajine. Neskôr, keď sa park spustí, začne s pravidelnými tréningami a požičovňou výstroje. Na dosku sa tak postaví viac detí, aj keď nemajú na to, aby si kúpili vlastnú. Vďaka parku vznikne v centre Addis Abeby komunitné centrum, prepojí skejtbordovú scénu, umelcov a miestnu komunitu.