Podpora Ukrajiny, ktorá vzdoruje ruskej invázii, nie je veľkorysosť, ale investície do vlastnej bezpečnosti. V rozhovore so zahraničnými spravodajcami v Berlíne to vyhlásil predseda zahraničného výboru nemeckého parlamentu Michael Roth. V debate s korešpondentami zároveň ocenil to, aký zásadný politický obrat Nemecko v podpore Ukrajiny urobilo. Dôrazne tiež varoval pred obetovaním Ukrajiny a pred takým kompromisom, ktorý by síce vojnu ukončil, zároveň by ale povzbudil ruskú agresiu.
Nemecko po ruskom vpáde na Ukrajinu muselo opakovane prehodnotiť svoj postoj k dodávkam zbraní, ktoré pred inváziou Kyjevu poskytnúť odmietalo. "To, že Nemecko ustúpilo od svojej zásady a rozhodlo sa dodávať zbrane do konfliktného regiónu, bolo správne," povedal sociálny demokrat Roth. "Cesta, ktorú Nemecko urazilo od 5000 prilieb k najmodernejším tankom Leopard 2, je úctyhodná," doplnil. Spomínaných 5000 vojenských prilieb ponúkol Berlín ukrajinskej armáde vlani 26. januára, necelý mesiac pred inváziou. Tento rok v januári, takmer na rok presne od pôvodnej ponuky, sľúbilo Nemecko dodať na Ukrajinu 14 moderných tankov Leopard 2A6.
Investícia, nie veľkorysosť
"Naše angažmán na Ukrajine a pre Ukrajinu nechcem označovať ako veľkorysosť, je to investícia do našej vlastnej bezpečnosti, do mieru pre nás, lebo keby Ukrajina padla, hrozili by ďalšie vojenské konflikty vo východnej Európe. Rusko by mohlo potom napadnúť napríklad Gruzínsku a Moldavsko," povedal Roth. Uviedol, že dôležitá nie je len zbrojná pomoc, aby sa Ukrajina mohla brániť, ale tiež hospodárske sankcie. Tie totiž podľa neho jasne ukazujú, že Nemecko a Západ sa nemienia zmieriť s ruskou agresiou. "Som za tie najprísnejšie sankcie," povedal.
Diskusia o tancoch podľa Rotha ukázala, že spory by spojenci mali riešiť priamo medzi sebou a nie verejne. "Keď sa spojenci medzi sebou verejne hádajú, tak to pomáha len (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi. K liberálnym demokraciám ale patria spory, argumentovanie a hľadanie správnej cesty, "povedal.
Roth nepočíta s tým, že by vojna mohla v najbližších niekoľkých týždňoch skončiť, pretože postoj ruského autoritárskeho prezidenta Vladimira Putina nič také nenaznačuje. A práve od neho podľa Rotha závisí, či sa boje zastavia. "O tom, či táto vojna skončí, sa nebude rozhodovať v Berlíne, vo Washingtone alebo v Paríži, ale v Kremli. Koniec vojny má v ruke Putin. Ak stiahne svoje jednotky a zastaví boje, tak môže vojna skončiť. Zatiaľ takúto možnosť ale nevidím," povedal.
Nové hrozby
Putinov utorkový prejav k členom parlamentu a ďalším predstaviteľom režimu označil za strašný. "Putin v ňom nepriniesol nič nové ako obvyklú zmes konšpiračných teórií, propagandistických exkurzií a hrozieb," povedal.
Kvôli výhľadu na dlhší konflikt je podľa Rotha dôležité navýšiť predovšetkým európske kapacity zbrojného priemyslu, ktorý nie je schopný rýchlo nahrádzať muníciu, ktorú Ukrajina spotrebuje. Spomenul tiež, že Európa stále nie je schopná zastúpiť v podpore Spojené štáty. "Ak by sa USA stiahli, potom by Ukrajina túto vojnu pravdepodobne už dávno prehrala. My Európania musíme viac robiť pre bezpečnosť a mier v Európe, samozrejme majú mnohí od Nemecka a Francúzska oprávnene veľké očakávania," povedal.
Roth v rozhovore opakovane zdôrazňoval, že Ukrajina musí vojnu vyhrať a že akákoľvek mierová dohoda musí zodpovedať želaniam Ukrajincov. "Keďže jedine tak bude nádej, že Ukrajina zostane slobodnou, demokratickou a suverénnou krajinou a že si udrží svoju územnú celistvosť," povedal.
Úspech Ruska by mier Európe a svetu nepriniesol, je presvedčený Roth. "Ruský agresor by bol čoraz hladnejší. Ľudia, zobuďte sa! Putin opakovane vyhlasoval, o čo mu ide. Putin nepovažuje za najväčšie tragédie 20. storočia holokaust, dve svetové vojny, fašizmus, ale rozpad Sovietskeho zväzu, "dodal.