Situácia na Blízkom východe a pokračujúca ruská agresia voči Ukrajine boli dominantnými témami pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu. Po skončení rokovaní to uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský, informuje spravodajca TASR.
Wlachovský potvrdil, že počas debát o situácii na Blízkom východe diplomati členských štátov EÚ ostro odsúdili teroristické útoky Hamasu na Izrael.
Predmetom debát bola aj pripravovaná invázia izraelskej armády do pásma Gazy, pričom Rada ministrov vyzvala na upokojenie situácie, prepustenie rukojemníkov a ocenila vytvorenie humanitárneho koridoru pre dodávky pomoci civilnému obyvateľstvu v pásme Gazy.
"Zhodli sme sa na tom, že niečo ako humanitárna pauza bude potrebné prijať aj preto, aby sme pomohli obyvateľom Gazy. Ide o to, aby sme znížili do najmenšej možnej miery počet civilných obetí," vysvetlil Wlachovský.
Podľa jeho slov je situácia na Blízkom východe znepokojujúca a spoločnou zodpovednosťou krajín EÚ v tejto chvíli je nájsť spôsob, ako zamedziť hroziacemu regionálnemu konfliktu, zabrániť eskalácii a šíreniu násilia.
Zároveň zdôraznil, že všetky krajiny EÚ sa zhodli, že Izrael má právo na svoju obranu po teroristických útokoch, ktoré zažil. Dodal, že viacerí diplomati a politici z krajín Únie vycestovali do blízkovýchodného regiónu, o kríze diskutujú aj arabské krajiny medzi sebou a sú štáty, ktoré majú nejaký vplyv na Hamas, čo treba využiť na upokojenie situácie.
Rokovania o pokračujúcej ruskej agresii proti Ukrajine boli podľa neho s dôrazom na dlhodobú podporu zo strany EÚ a jej členských štátov. Wlachovský ocenil doterajší reformný pokrok zo strany Kyjeva, na čo má nadviazať tzv. rozširovací balík Európskej komisie pre Ukrajinu.
V tomto smere vyzdvihol pomoc Slovenska v konkrétnych oblastiach, ako je zabezpečenie energetických potrieb Ukrajiny v nadchádzajúcich zimných mesiacoch a humanitárne odmínovanie.
"Napriek zložitej situácii na Blízkom východe si nemôžeme dovoliť, aby to odpútalo našu pozornosť od Ukrajiny. Ruská agresia pretrváva a my musíme tomu venovať adekvátnu pozornosť a adekvátne zdroje na to, aby sa Ukrajina dokázala ubrániť," odkázal.
Po skončení zasadnutia Rady EÚ sa po prvýkrát konalo stretnutie ministrov zahraničných vecí Únie s ich rezortnými partnermi z krajín Strednej Ázie. Wlachovský spresnil, že cieľom tejto iniciatívy, pri ktorej zrode stálo aj Slovensko, je posilniť vzájomné partnerstvo oboch strán v súčasnom napätom globálnom prostredí.