Od návratu Roberta Fica do pozície slovenského premiéra v krajine stúpalo napätie, stredajší útok na predsedu vlády ale Slovensko zatiahol do neprebádaných vôd. Napísala to dnes spravodajská spoločnosť BBC, ktorá podobne ako ďalšie svetové médiá situáciu podrobne sleduje.
Analýzy opisujú hrozbu politickej polarizácie, pričom vývoj na Slovensku spájajú s agresívnym štýlom Ficovej vlády. Tiež si všímajú toho, ako vládni politici po atentáte ihneď zhadzovali vinu na opozíciu a "liberálne médiá".
Hľadanie vinníka
Americký denník The New York Times (NYT) označil streľbu v Handlovej za najvážnejší útok na európskeho lídra za posledné desaťročia. Web Politico zase publikoval článok kanadsko-anglického novinára Toma Nicholsona, ktorý predtým dlho pôsobil na Slovensku a podľa ktorého krajina prelomila "ďalšie tabu, o ktorom si občania nikdy nemysleli, že bude porušené".
Západné médiá opisujú Slovensko ako silne rozdelenú krajinu a podľa francúzskeho denníka Le Monde je jasné, že útok na premiéra žiadnu národnú jednotu neprinesie. Denník vychádza z prvých reakcií niektorých vládnych politikov, ktorí hovorili aj o krvi na rukách opozície a médií.
"Viacerí zástupcovia (parlamentnej) väčšiny prichádzali s výbušnými tvrdeniami od prvých minút po atentáte," píše francúzsky denník.
Okamžitého hľadania vinníka si všímajú aj ďalšie médiá vrátane denníka The Washington Post. "Absencia informácií o možných motívoch strelca nezabránila Ficovým populistickým spojencom vo zhadzovaním viny. Akokoľvek zároveň volali po pokoji, obviňovali politickú opozíciu a novinárov zo šírenia nenávisti a vytvárania atmosféry, ktorá priživuje útoky," píše denník.
"Rozdeľuj a panuj"
Podľa agentúry Bloomberg útok na Fica rýchlo pritiahol pozornosť ku "štvavej politike, ktorá sa v Európe tak rozšírila od koronavírusovej pandémie a ktorú ďalej rozdúchala vojna Ruska proti Ukrajine". Skôr ako s médiami však vývoj na Slovensku agentúra spája s politikou samotného Fica, ktorý sa podľa nej snaží využívať nezhody v spoločnosti a vykresľovať Európsku úniu či mimovládne organizácie ako nepriateľov štátu.
"Táto stratégia v štýle ´rozdeľuj a panuj´ zanechala Slovensko viac polarizované, ako kedykoľvek predtým," podotýka Bloomberg.
Denník Le Monde uvádza, že je to Fico, kto "v zásade priživuje atmosféru nenávisti a nezhôd voči všetkým svojim oponentom a všetkým protiváham, ktoré sa odvážia vystúpiť proti odklonu od demokracie, na ktorý dohliada". BBC zase píše, že Ficova vláda za posledný polrok "vzala na slovenské inštitúcie kladivo", a pripomína nedávnu reformu súdnictva alebo aktuálnu snahu vymeniť vedenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
"Pokus o atentát rozvíril obavy, že čoraz viac polarizovaná a jedovatá politická debata v Európe sa zvrhla v násilie," dodáva denník NYT.
Slovenská spoločnosť je extrémne polarizovaná
Nemecké médiá si kladú otázku, čo stálo za stredajším streleckým útokom na slovenského premiéra. Spravodajská relácia Tagesschau verejnoprávnej televízie ARD uviedla, že slovenská spoločnosť je extrémne polarizovaná.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napísal, že predstavitelia Ficovej strany Smer-sociálna demokracia zodpovednosť pripísali opozícii a liberálnym médiám.
"Od znovuzvolenia premiérom vlani na jeseň je Fico od liberálnej a konzervatívnej opozície tvrdo kritizovaný. Politici ľavicovo nacionálnej strany Smer tvrdia, že útok ide na vrub opozícii a liberálnym médiám. Opoziční politici ale vyjadrili šok a čin odsúdili," napísal FAZ.
Nad okolnosťami atentátu s politickými motívmi, ako čin označujú slovenskí vládni predstavitelia, sa zamýšľa tiež magazín Der Spiegel.
"Pozadie zločinu je stále nejasné. Atentát prichádza v čase politickej nenávisti, s ktorou sa Slovensko dlhodobo potýka. K tejto polarizácii prispel tiež slovenský premiér. To sa ukázalo aj na rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej znovu nekandidovať v tohtoročných prezidentských voľbách. Ficova oponentka už nevydržala tlak a tón svojich odporcov," napísal magazín.
Tragická esklácia
Relácia Tagesschau uviedla, že atentátu predchádzala história a že ho odborníci vysvetľujú ako tragickú eskaláciu.
"Odchádzajúca liberálna prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sama od Fica často čelila verbálnym útokom, útok odsúdila rovnako ako politici všetkých opozičných strán. Vyzývajú na zmierenie. Časť Ficovho tábora naopak rétoriku zosilňuje, napríklad podpredseda Ficovej strany Ľuboš Blaha. "
To, že Blaha obvinil z zodpovednosti za útok na premiéra liberálne médiá a progresívnych politikov, zaznamenal tiež magazín Stern. Ten rovnako uviedol, že Fico v koalícii s krajne pravicovými stranami presadil politický obrat, keď Slovensko prestalo zbrojne podporovať Ruskom napadnutú Ukrajinu.
"Vládu v Kyjeve vyzval okrem iného na to, aby Rusku postúpila územie," dodal Stern.