Polícia obvinila Juraja C. z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. Informáciu priniesla televízia Markíza.
K obvineniu došlo vo štvrtok ráno. Obvinenému hrozí trest na 25 rokov až doživotie, momentálne sa nachádza na NAKA v Nitre.
Premiéra Roberta Fica postrelili v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Stalo sa tak na námestí krátko pred 15:00, keď sa predseda vlády pristavil pri skupinke ľudí, ktorá ho tam čakala. Strelec vypálil päť rán, Fica mali zasiahnuť tri. Jedna guľka mala zasiahnuť žalúdok a druhá kĺb.
Zaistili auto, prehľadali byt
Atentátnikom má byť 71-ročný Juraj C. z Levíc, ktorý vo videu, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, povedal, že útok vykonal pre nesúhlas s krokmi Ficovej vlády z posledných mesiacov. Po streľbe ho prítomné bezpečnostné zložky okamžite spacifikovali.
Vyšetrovatelia miesto činu v Handlovej prešli centimeter po centimetri. „3D skenerom snímali nielen miesto streľby, ale aj široké okolie. Okolo jedenástej večer priviezli Juraja C. k jeho autu, v ktorom do mesta prišiel,“ uvádza televízia Markíza.
Auto policajti prehľadali a podľa informácií televízie v ňom našli strelcov mobil. Vozidlo potom vyšetrovatelia zaistili a odviezli. Rovnako prehľadali bytovku v Leviciach, v ktorej Juraj C. býval so svojou manželkou. Tú odtiaľ polícia v stredu večer odviezla na bezpečné miesto kvôli jej ochrane.
Útok chystal niekoľko dní
Markíza s odkazom na nemenované zdroje uvádza, že Juraj C. pred policajtmi uviedol, že útok chystal niekoľko dní dopredu. Premiérovi plánoval ublížiť, ale zabiť ho údajne nechcel. Použitú zbraň držal legálne viac ako 30 rokov. Na svoj čin vyjadril hrdosť.
Barbara Lášticová, odborníčka na sociálnu psychológiu, vysvetľuje, že literatúra o radikalizácii jedinca v psychológii hovorí, že útočníkov spája obrovská frustrácia zo života. Či už ide o útok na osobu, vec alebo samovražedný atentát.
"V živote už nenachádzajú zmysel, nevidia iný legitímny prostriedok než násilie, ako získať kontrolu nad situáciou. Výskumy ukazujú, že spostredkujúcim faktorom medzi frustráciou a násilným činom je pocit spoločenskej anómie - teda, že sa v spoločnosti rozpadajú väzby, všetci sa navzájom nenávidia, už tu neexistuje žiadne sociálne puto, ktoré nás drží pokope," vyjadrila sa Lášticová pre HN.